Körfez geçişinde İDO'nun eli güçleniyor

Son fiyat belirlemeleri sonrasında Osman Gazi Köprüsü'nden tek yön geçişin bedeli 65.65 TL oldu. İDO ise bugün yaptığı açıklama ile gidiş-dönüş biletini 80 TL'ye düşürdü

Körfez geçişinde İDO'nun eli güçleniyor

İzmit Körfezi geçişine yatırım yapan firmalar arasındaki rekabet giderek şiddetleniyor. 2017 yılı fiyat belirlemeleri sonrasında Osman Gazi Köprüsü'nden tek yön taksi geçişi 65.65 TL oldu. Topçular-Eskihisar arasında arabalı vapur hattını işleten İDO ise bugün yaptığı açıklama ile indirime gittiğini ve tek yön geçişin 45, gidiş-dönüş bedelinin ise 80 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Bakan Arslan: Köprü fiyatları artması gerekirken düşüyor
Osman Gazi Köprüsü'nden geçiş yapmak isteyen araçlar için yüzde 20'lik indirim sağladıklarını ve ücreti 65.65 TL olarak belirlediklerini belirten Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, daha önce 89 TL olarak belirlenen ücrete zam yapmak yerine indirime gittiklerini söylemişti. Bakan Arslan diğer taraftan 2016 yılında 9.90 TL'den geçiş yapan otomobillerin Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçişi için 11.95 TL ödeyecekleri bilgisini de aktardı.

İDO'dan indirim açıklaması
Bakan Arslan'ın açıklamalarına karşın, sürücülerin yüksek köprü fiyatları karşısında feribot geçişine ilgisinin sürdüğü gözlemleniyor. İşletmeci firma, özellikle 65 TL'yi bulan otomobil geçişlerine karşılık yeni bir indirim kararı alması ise, 2017 yılında da İDO'nun elini güçlendirecek bir hamle olarak yorumlanıyor. Bugün yaptığı açıklama ile 1 Ocak 2017 itibarıyla, TOpçular-Eskihisar hattından geçiş yapmak isteyen Otomobil ve binek araçların tek yön ücretinin 45 TL olduğunun altını çizen İDO, otomobiller için gidiş-dönüş bedelinin ise 80 TL olarak uygulanacağını vurguladı. Bu indirimle İDO, neredeyse Köprü'den tek geçiş fiyatına,  otomobillere, gidiş-dönüş hizmeti vermiş olacak.