Körfez köprüsü büyük kaynak yaratacak

İzmir-İstanbul Otoyol projesinin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Köprü inşaatı tamamlandığında yılda 870 milyon TL tasarruf sağlanacak

Körfez köprüsü büyük kaynak yaratacak

Körfez geçiş köprüsü projesinde hızla sona yaklaşılıyor. 10 milyar TL'ye mal olması beklenen ve dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacak proje tamamlandığında yılda 870 milyon TL'lik tasarruf sağlanacak. 2015 yılı Aralık ayında trafiğe açılması beklenen Körfez geçiş köprüsü Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü de yapan Japon IHI şirketi tarafından inşa ediliyor.

Gebze-Yalova 6 dakika
Karayoluyla 1 saat 10 dakika, feribotla ise 1 saat süren Gebze-Yalova arasındaki yolculuk süresini 6 dakikaya düşürecek İzmit-Körfez Geçiş köprüsünden geçişin bedeli 35 dolar olacak. Kamyon ve otobüslerde ise bu rakamın 50 dolara çıkması bekleniyor.  

Projeyle birlikte aynı zamanda dünyanın en uzun ikinci köprüsü de hayata geçmiş olacak. 4 ayrı kesim halinde trafik garantisi verilen proje kapsamında, Orhangazi-Bursa, Bursa-Karacabey, Balikesir-Edremit ve İzmir kesimi için verilen araç geçiş garantisinin altında kalması durumunda da idarenin görevli şirkete ödeme yapacağı bildiriliyor.