Körfez Köprüsü’nde son durum! 252 metreye ulaşıldı!

Körfez Köprüsü’nde son durum belli oldu. İzmit Körfezi’nin 6 dakikada geçilmesini sağlayacak projede ayak uzunlukları 252 metreye ulaştı.

Körfez Köprüsü’nde son durum! 252 metreye ulaşıldı!

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin bir parçası olan Körfez Geçişi Köprüsü'nde yapım çalışmaları hız kesmiyor. Peki Körfez Köprüsü'nde son durum ne?

Körfez Köprüsü'nde son durum bilgilerine göre, her iki yakadaki köprünün ayaklarının yüksekliği yıl sonu itibariyle 252 metreye ulaştı. Köprüdeki halat çekim çalışmaları Şubat ayında tamamlanacak, Mayıs ayında da betonlar dökülerek köprünün silüeti ortaya çıkacak. Haziran ayında köprüden yürüyerek geçmek mümkün olacak. Ancak köprü araç trafiğine 2015 yılı Aralık ayında açılacak.

Körfez Köprüsü güzergahı
2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü unvanına sahip olacak Körfez Köprüsü tamamlandığında İzmit Körfezi'ni 6 dakikada geçmek mümkün olacak. Gebze-Orhangazi İzmir Otoyol Projesi, köprüyle birlikte Bursa'nın Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam edip Ovaakça kavşağı ile Bursa Çevre yoluna bağlanacak. Yeni otoyol, mevcut Bursa çevre yolundan sonra Bursa – Karacabey kavşağından yeniden başlayıp Susurluk'un kuzeyinden geçerek Balıkesir'e ulaşıyor. Otoyol buradan da Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınından geçip Turgutlu'dan da İzmir-Uşak devlet yoluna paralel ilerleyecek.

İzmir İstanbul arası 3.5 saat olacak
Otoyol projesinin tamamı bittiğinde ise, İstanbul'dan çıkan bir araç normalde 7 saat olan İzmir'e 3,5 saatte gidebilecek. Köprü ayrıca, özellikle yaz aylarında ve bayram tatillerinde yoğunluk yaşanan TEM ve D-100 Karayolu'nun İstanbul-İzmit geçişini de rahatlatacak.