Körfez Köprüsü'nün ilk çıkışı değişti

Körfez Geçiş Köprüsü'nün ilk çıkış inşaatının, zemin kayması nedeniyle Kılıç'tan Semetler köyüne kaydırıldığı açıklandı

Körfez Köprüsü'nün ilk çıkışı değişti

Gebze-Orhangazi-İzmin Otoyolu'nun Yalova kavşağı, zemindeki jeolojik problemler nedeniyle değiştirildi. Yapılan açıklamaya göre Yalova kısmındaki kavşak planları, zemin kayması nedeniyle iptal edildi. Yapılan çalışmalar sonrasında oluşturulan alternatif güzergah, Dilovası ve Hersek Burnu arasında yer alan İzmit geçiş köprüsünün ilk çıkışı Semetler Köyü'ne kaydırıldı. Daha önceki çıkış Kılıç Köyü'ne düşünülüyordu.

Körfez Köprüsü'nün ilk çıkışı Semetler Köyü'ne kaydı

Bölgede arazi fiyatları fırladı
Yapılan son düzenlemeyle birlikte bölgede arazi fiyatlarının 4 kata varan oranda artış gösterdiği kaydedildi. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, yol yapımı için kullanılacak arsaların kamulaştırma metrekaresi 70 TL olarak belirlenirken, toplam 400 dönüm arazinin kamulaştırılması planlanıyor. İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlanacak olan İzmit Geçiş Köprüsü'nün özellikle İznik'e yakınlığı nedeniyle bölge turizminin canlanmasına büyük katkı sunması planlanıyor.

Dolar kuru yükseldikçe geçiş fiyatı artıyor
2015 yılı sonlarında tamamlanması planlanan proje ile ilgili olarak dolar kuruna bağlı biçimde yükselen geçiş ücretleri ise bir hayli tartışma yaratmıştı. 29 Ekim 2010 yılındaki temel atma töreni sırasında 35 dolar+KDV olarak açıklanan Körfez Geçiş Köprüsü ücretleri, dolar kurundaki artış nedeniyle yüzde yüzün üzerinde bir artış ivmesi içerisine girdi. 2010 yılındaki kur hesabına göre geçiş ücreti 50.05 TL+KDV iken, günümüzdeki 2.30'luk dolar kuruna göre 115 TL+KDV'ye yükselmiş durumda. Bu rakamın Köprünün açılışının yapılacağını 2015 yılı sonuna kadar daha da yükselmesi bekleniyor.