Körfez Köprüsü ücreti ne olacak?

70 dakikalık yolu 6 dakikaya indirerek, ulaşımda büyük rahatlama sağlayacak Körfez Köprüsü ücreti belli oldu.

Körfez Köprüsü ücreti ne olacak?

Yapım çalışmalarının aralıksız devam ettiği İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün geçiş ücreti belli oldu. Buna göre, Körfez Köprüsü ücreti KDV dahil 41.3 dolar yani 95 TL olacak. Köprü, 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve bir hizmet şeridi olarak inşa ediliyor.

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ne zaman açılacak?

Tamamlanmasıyla birlikte körfezi dolaşarak 70 dakika olan yolu 6 dakikaya düşürecek İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nün 2016 yılının başında bitirilerek, hizmete açılması planlanıyor. İstanbul ile İzmir arasında yapımı devam eden Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen köprünün kule uzunlukları toplam 252 metre olacak.

Köprü, İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu arasında yapılıyor. 252 m kule yüksekliğine sahip İzmit Körfez Köprüsü, 1.550 m orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 m boyu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alıyor.

Proje tamamlandığında İstanbul’dan Bursa’ya 1, Eskişehir’e ise 2 saatte gitmek mümkün olacak. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi ‘yle yapılan sözleşmeye göre 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu ile toplam 433 km uzunluğundaki proje 15 Mart 2020’de tamamlanacak.