Körfez Köprüsü

Körfez Köprüsünün ayakları büyük bir hızla yükseliyor. 1550 metrelik orta açıklığıyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olacak Körfez Köprüsü'nün yüzde 50'lik kısmı tamamlandı

Körfez Köprüsü

İstanbul-İzmir otoyol projesinin en önemli ayağı olan Körfez Köprüsü büyük bir hızla yükseliyor.  Köprünün 2015 yılının sonlarına doğru trafiğe açılması bekleniyor. 

İstanbul-Kocaeli arasındaki trafik yükünü önemli oranda azaltması beklenen Körfez Köprüsü'nün yüzde 50'si tamamlandı. 2 vardiyalı olarak 1400 kişinin çalıştığı projede hava koşullarının uygun olduğu zamanlarda çalışmalar 24 saat boyunca devam ediyor.

Körfez Köprüsü dünya dördüncüsü 
 6 şeritli kara yolu ve tek şeritli bakım yolu ile, Dilovası ve Hersek arasına inşa edilecek olan Körfez Köprüsü, 1550 metre orta açıklığıyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olacak. Köprünün kenar açıklıkları ise 550 metreyi bulacak. Köprünün sudan yüksekliğinin 64 metreye varması bekleniyor.

Körfez Köprüsü projesi uzunluğu
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesinin, toplam 472 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor. Gebze Köprülü Kavşağı'ndan Ankara yönüne yaklaşık 2.5 kilometre sonra başlayacak olan otoyol, Körfez Köprüsü'nden geçtikten sonra, İzmir Çevre Yolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağı'nda son bulacak. 

Yetkililerden Körfez Köprüsü'nü ziyaret
Altınova Kaymakamı Nurullah Kaya, Termal Kaymakamı Selami Işık, Armutlu Kaymakamı Bahadır Güneş, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral gibi yetkililerin katıldığı inceleme gezisi sırasında, gazetecilere, Körfez Geçiş Köprüsü ile ilgili bilgiler aktarıldı. Gezi sırasında özellikle Köprünün denizde bulunan ayaklarının hızla yükseldiği ve kuleler ile köprü ayakları tamamlandığında kalın dellerle dengenin sağlanacağı açıklandı.

Köprünün 2015 yılın sonuna doğru hizmete açılacağı belirtiliyor.