Körfez Köprüsü'nde ilk sürüş

Kenan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nün iki gün sonraki açılışında yapacağı gösteri için deneme sürüşlerine başladı. Sofuoğlu, bugün 350 kilometre hıza ulaştı.

Körfez Köprüsü'nde ilk sürüş

Türkiye'nin son dönemde yaptığı mega proje atağının en önemli parçalarından biri olan Osmangazi Köprüsü, iki gün sonra hizmete açılacak. Devletin en önemli makamlarının katılımının beklendiği açılışta yapılacak törende çok sayıda konuşma ve etkinliğe yer verilmesi bekleniyor. Bu etkinlikler içinde en önemlisi ise Milli Motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun yapacağı rekor denemesi olacak.

Deneme sürüşleri başladı

Rekor denemesi için ön sürüşlerine bugün başlayan Sofuoğlu, hedefinin 400 kilometre hız olduğunu açıkladı. Sofuoğlu, bugün yaptığı deneme sürüşünde 350 kilometrelik hıza ulaştığını ve ilk test sürüşünde kendisini en çok rüzgarın zorladığını belirterek: 

"Bu beklediğim bir durumdu. Rüzgarın yandan gelmesi ile çok zorlandım. Yüksek hıza ulaştığım anda yandan gelen rüzgarın etkisiyle sanki motor uçacakmış hissi yaratıyor. Rekor için iki şansım var: Rüzgar ya önden ya da arkadan esmeli..." dedi. 

 

Körfez Köprüsü'nde ilk sürüş

Rastgele bir rekor denemesi değil

 

Önümüzdeki günlerde Köprü'deki çalışmalarını sürdüreceğini ve rekor için motosiklet üzerinde bazı değişiklikler yapmaya başladığını da söyleyen Sofuoğlu:

"Hava akımı doğrultusunda yapılması gereken bir kaç test daha olacak. Esbere bir rekor denemesi olmayacak. İkinci denemede 400'e ulaşmayı planlıyorum. En iyi rüzgarı yakalamayı hedefliyorum..:" şeklinde konuştu. 

Körfezi geçmek 6 dakika 

52 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliği, 1.550 metre orta açıklıklı ve 32 bin 682 metre uzunluğundaki Osmangazi Köprüsü açıldığında Körfez geçiş süresi 6 dakikaya inecek.