Körfez Köprüsü’nde ilk tabliye yerleştiriliyor

Türk ve Japon ortaklığı ile inşası devam eden Gebze Orhangazi İzmir Otoyol Projesi kapsamında yer alan İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde ilk tabliye yerleştiriliyor

Körfez Köprüsü’nde ilk tabliye yerleştiriliyor

Türk ve Japon ortaklığı ile inşası devam eden Gebze Orhangazi İzmir Otoyol Projesi kapsamında yer alan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde ilk tabliye yerleştiriliyor. İstanbul – İzmir arasını 3,5 saat kısaltacak olan dev projenin yüzde 50’sinden fazlası tamamlandı. Yılda 650 milyon dolarlık tasarruf sağlanması planlanan Körfez Geçiş Köprüsü’nde geçiş ücreti 35 dolar + KDV karşılığı Türk lirası olarak belirlendi. 

 

Körfez Köprüsü’nde ilk tabliye yerleştiriliyor

 

İlk tabliye yerleştiriliyor
İlk tabliyenin yerleştirilmeye başlandığı Körfez Geçiş Köprüsü’nde iki yakayı birleştirecek tabliyeleri taşıyacak olan ana kablo toplam 330 bin metre ince çelik kablodan oluşuyor. Kabloların döşenmesinin ardından tabliyelerin yerleştirilme işlemine başlandı. Yüzer vinçler ile getirilen Körfez Köprüsü tabliyeleri yerlerine yerleştiriliyor. Köprüye, toplam 113 tabliye konulacak. İlk tabliye kulenin dibindeki bölüme yerleştirilecek. Tabliye çalışmalarının Şubat ayında tamamlanması planlanıyor. 

 

Körfez Köprüsü’nde ilk tabliye yerleştiriliyor

 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen otoyol projesi, İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreden meydana geliyor. Dev projenin  yüzde 50’den fazlası tamamlanmış bulunuyor. 

2 bin 682 metre olarak olanlanan köprünün orta açıklığı 1500 metre olacak. İzmit Körfez Geçiş Köprüsü aynı zamanda dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprüsü olacak. Köprü tamamlandığında, 3 geliş, 3 gidiş olmak üzere 6 şerit hizmet verecek. 
Körfez Geçiş Köprüsü tamamlandığında ise, araç ile körfezi aşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan geçiş süresi 6 dakikaya inecek. İzmir Körfez Geçiş Köprüsü 1.1 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçiriliyor. 

 

Körfez Köprüsü’nde ilk tabliye yerleştiriliyor