Körfez Köprüsü'nde riskli hesap

Bayram süresince ücretsiz hizmet veren Osman Gazi Köprüsü'nden geçen araç sayısı ortalama 80 bini buldu. Devlet, yüklenici firmaya köprü için 40 bin, otoyolu için ise 115 bin araçlık geçiş garantisi vermişti.

Körfez Köprüsü'nde riskli hesap

Osman Gazi Köprüsü'nden Ramazan Bayramı boyunca ücretsiz geçildi. Kocaeli Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz'da Köprü'den geçen araç sayısı 49 bini buldu.  Takip eden günlerde ise 80 bin düzeyinin  üzerine çıkıldı. 2 Temmuz ve 3 Temmuz'da 83'er bin, 4 Temmuz'da ise 75 bin araç geçiş yaptı. En yüksek düzeye ulaşılan 5 Temmuz'da ise araç sayısı 108 bine ulaştı. 

Körfez Köprüsü'nde riskli hesap
Söz konusu rakamlar, devlet ödemeleri ve bütçe açısından bazı riskler taşıyor. Çünkü Devlet, yüklenici firmaya Körfez Geçiş Köprüsü'nün kullanılacağına dair geniş bir garanti vermiş durumda. Bu garanti Körfez Köprüsü'nden günde 40 bin, otoyoldan ise 125 bin aracın geçişini kapsıyor. Geçişlerin ücretsiz olduğu Ramazan Bayramı'nı baz alan ölçümlere göre, yalnızca Körfez Köprüsü'nden geçiş taahhüdünün üzerine çıkılmış durumda...

Ücretsiz geçişlere rağmen taahüdün altında kalındı
Otoyol taahhüdünün ise altında kalındı. Çok daha önemlisi geçişlerin Bayram'ın ardından ücretli hale gelecek olması. Uzmanlar bu durumun, beklenen düzeyin çok altında kalınacağı ve geçiş garantisi sözleşmesi kapsamında devletin yüklenici kuruluşa ödeme yapması anlamına geldiğini belirtiyor.

Osman Gazi Köprüsü ve garanti ücretler
Köprü geçiş ücretlerinde yapılan son indirim öncesinde, Körfez Köprüsü'nden geçiş ücretleri 35 dolar+KDV olarak belirlenmişti. Yapılan anlaşmaya göre Osman Gai Köprüsü'nün günlük gelir garantisi ise KDV hariç 1 milyon 400 bin dolar; yılılk garanti ise 511 milyon dolar düzeyindeydi. Yüklenici firmaya, bu gelir garantisinin altındaki ücretlerin ödenme tarihi olarak da 15 Temmuz 2035 belirlenmişti.