Körfez Köprüsü'nde son iki hafta

İstanbul-İzmir Otoyol projesinin en önemli etabı olarak tanımlanan Körfez Köprüsü'nde geri sayım başladı. Köprü, 30 Haziran'da hizmete açılacak

Körfez Köprüsü'nde son iki hafta

İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu ulaşımını 4 saate kadar düşürmesi planlanan otoyol yatırımının en önemli etabı olarak görülen Körfez Geçişi-Osman Gazi Köprüsü'nde geri sayım başladı. Köprünün 30 Haziran'da gerçekleştirilecek devlet töreniyle hizmete açılması bekleniyor.

Körfez 4 dakikada geçilebilecek
Türkiye'nin son yıllarda uygulamaya aldığı mega proje atağının en önemli parçalarından biri olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde sona yaklaşıldı. 21 Nisan 2016'da son tabliyesi törenle yerleştirilen Osman Gazi Köprüsü'nün 30 Haziran'da açılışının yapılması bekleniyor. 39 ayda tamamlanan projenin hizmete açılmasıyla birlikte karayolu ile 3.5, feribot ulaşımıyla da 35 dakika süren Körfez Ulaşımı 4 dakikaya inecek. 

 

Körfez Köprüsü'nde son iki hafta

 

Yılda 650 milyon dolarlık tasarruf
Mevcut karayolu mesafesinin 95 kilometre daha kısalmasıyla birlikte yılda 650 milyon dolarlık tasarruf sağlaması beklenen Osman Gazi Köprüsü için düzenlenecek törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılacağı belirtiliyor

Kenan Sofuoğlu'ndan hız denemesi
Osman Gazi Köprüsü'nün açılışı dolayısıyla gerçekleştirilecek tören kapsamında ayrıca bazı gösteri sürüşlerine de yer verilecek. Bu kapsamda Milli Motosikletçi Kenan Soğuoğlu'nun da bir hız sürüşü gerçekleştirmesi bekleniyor.

Osman Gazi Köprüsü Geçiş ücretleri
Körfez Geçiş Köprüsü için geri sayım sürerken, geçiş ücretleri konusundaki belirsizlik de sürüyor. Başbakan Binali Yıldırım, 35 dolar+KDV olarak açıklanan ücretin yüksekliğine yönelik eleştiriler doğrultusunda fiyatların düşürülmesi yönünde çalışmalara başlanmasını istemişti. Ancak bugüne dek herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.