Körfez Köprüsü'nde sona doğru

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayağı olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde son aşamaya gelindi. Köprüye 55 tonluk ilk tabliye bugün yerleştirildi

Körfez Köprüsü'nde sona doğru

İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu mesafesini 3 saate indirmesi hedeflenen İstanbul-İzmir otoyolu projesinin en önemli ayağı olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde tabliyelerin yerleştirilmesi işlemine başlandı. 55 tonluk ilk tabliyenin yerleştirildiği köprüde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

113 tabliyeden ilki yerleştirildi
İzmit Körfezi'nden geçişi 6 dakikaya indirecek olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde, denizin üzerinden geçişi sağlayacak 11 tabliyeden ilki yerleştirildi. Tabliyelerin ağırlığı 55 tonu buluyor. Köprüye Taklif 7 isimli yüzer vinç yardımıyla taşınan tabliye deniz seviyesinin 70 metre üstüne konumlandırıldı. Tabliyenin üzerine Japonya ve Türkiye bayrakları asıldı. Söz konusu parça, çalışma tamamlandıktan sonra askı halakları ile nihali yerine sabitlenecek. Ama o zamana kadar bugünkü yerinde kalacak. 

Körfez Köprüsü'nde sona doğru

Yol 95 kilometre daha kısalacak
Köprünün tamamlanmasının ardından, halen yürürlükte olan karayolunu 95 kilometre daha kısaltması beklenen Körfez Geçiş Köprüsü tabliye montajlarının Nisan 2016'ya kadar tamamlanması hedefleniyor. Bu işlemlerin ardından da köprü kullanıma açılacak. 

Körfez Geçiş Köprüsü'nün tamamlanmasıyla birlikte bölgede yer alan konut fiyatlarında da ciddi bir artış bekleniyor. İstanbu, Kocaeli ve Bursa'nın bölgesel olarak bütünleşmesine olanak tanıyacak proje ile birlikte yıllık 650 milyon dolarlık bir tasarruf hedefleniyor.