Körfez Köprüsü'nden doğan rant

İzmit Geçiş Köprüsü'nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürerken, bölgedeki arazi ve konut fiyatlarında yüzde 15-25 oranında artış gözlemleniyor.

Körfez Köprüsü'nden doğan rant

"İstanbul-İzmir otoyolu projesinin en önemli etabı olarak gözüken Körfez Geçiş Köprüsü'nden inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürerken, köprüye yakın semt ve ilçelerde gayrimenkul fiyatlarında ciddi bir sıçrama gözlemleniyor. Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu, Körfez Geçiş köprüsüne yakın bölgelerde arazi ve konut fiyatlarında ciddi fiyat artışları yaşandığını vurgulayarak, yatırımcı ilgisinin özellikle köprü silüetinin oluşmaya başlamasının ardından yükseldiğine dikkat çekti.

Köprü manzaralı kiralık ilanlarında artış
Hacıoğlu
, yurtdışından gelen talebin önemli ölçüde arttığı civar ilçelere ilişkin kiralık ilanlarında "köprü manzaralı ev" ifadelerinin artmaya başladığını ve gayrimenkul kiralık ve satılık artış ivmesinin yüzde 15-25 aralığında gerçekleştiğini belirterek: "Elbette bunun üzerinde değerlenen gayrimenkuller bulunduğunu görüyoruz. Kocaeli, gayrimenkul yatırımı yapılacak bir kent haline geldi. Köprü'nün tamamlanacağı 2017'den itibaren bölge cazibe merkezi haline gelecektir..." dedi. 

Körfez Köprüsü'nden doğan rant

Karamürsel Sahili'nde 350 bin dolara ev var
Yaşanan gayrimenkul fiyat artışıyla ilgili olarak bir kıyaslama aktaran Karamürsel'de emlakçılık yapan Ender Gökçe de, sahil kesiminde 150 bin TL'lik maksimum düzey fiyatının 350 bin dolarlara kadar sıçradığını söyledi. Gökçe:

"Normal koşullarda 140-200 bin TLolması beklenen konutlar 350 bin TL'den satışa çıkıyor. Köprüye her parça eklendiğinde fiyatlar yüzde 20 oranında yükseliyor..." şeklinde konuştu.  Köprünün en rahat görüldüğü yerlerden biri olan Karamürsel'de arsa, konut, arazi ya da villalardaki artışı kimi yerlerde "inanılmaz" olarak tanımlayan Gökçe, oldukça bakir bir bölge olarak bilinen Karamürsel'in Körfez Geçiş Köprüsü'yle birlikte değer kazanmaya başladığını söyledi. 

Körfez geçiş köprüsü
Yapım süreci 7 sene olarak belirlenen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu yap-işlet-devret ile inşa ediliyor. Projenin 2017 yılı içinde tamamlanarak trafiğe açılması bekleniyor. Projenin esas hedefi ise İstanbul-İzmir mesafesinin karayolu ile 3-3.5 saate indirilmesi.