Körfez Köprüsü'nün adı: Osman Gazi

İzmir - İstanbul arası mesafeyi 3,5 saat kısaltacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün adının Osman Gazi olacağı açıklandı

Körfez Köprüsü'nün adı: Osman Gazi

İzmir - İstanbul arası mesafeyi 3,5 saat kısaltacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün son tabliyesi dün yapılan törenle yerleştirildi. Törene Katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Körfez Köprüsü'nün adının Osman Gazi olacağını açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez Geçiş Köprüsü'nde son tabliyenin yerleştirilmesinin ardından toplam bedeli 9 milyar doları bulacak olan otoyolun 40 kilometrelik olan Altınova-Gemlik kısmının açılışında konuştu. Konuşmasında köprünün sadece İstanbul ve İzmir'in değil, Kocaeli'nin, Yalova'nın, Bursa'nın, Balıkesir'in, Manisa'nın ve tüm Türkiye'nin otoyolu olduğunu söyledi. 

Körfez Köprüsü'nün adı: Osman Gazi

Körfez Köprüsü'nün adı Osman Gazi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: ''Sıra geldi Üzerinden geçeceğimiz, geçeceğiniz köprünün adını açıklamaya… İstişaremizi yaptık. İstişarelerimiz neticesinde. Tahmin edin bakalım nedir? Bizler kutlu bir tarihin vârisleriyiz. Bu kutlu tarihin mimarlarını geleceğe de aynı şekilde taşımak böyle bir neslin görevidir. Biz de dedik ki başbakanımız, bakanımız beraberce değerlendirdik. Dedik ki; adını Osman Gazi Köprüsü koyalım. Nasıl uygun mu? Güzel mi? Buralar zaten Osman Gazi’den bize miras değil mi?'' 

Kavisli yapılmasının nedeni Lagünü korumak

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu toplam 427 kilometre uzunluğunda olacak.
Köprünün kenarında yer alan Altınova’daki Hersek Lagünü, köprü projesini de etkiledi. Köprü, flamingoların uğrak yeri olan sulak alanının korunması için Altınova ayağından sonra sağa kavisli şekilde dizayn edildi. Eğer düz şekilde karşıya geçilmiş olsaydı, doğal alan köprünün altında kalacaktı.