Körfez trafiğinde zor seçim: Fiyat mı , süre mi?

30 Haziran'daki açılışla birlikte Körfez'i geçmek isteyen sürücüler için alternatifler artacak. Otomobiller için 60 TL'lik geçiş sunan feribotlara karşın Köprü'ünün yaklaşık 120 TL karşılığında 4 dakikalık geçiş avantajı bulunuyor

Körfez trafiğinde zor seçim: Fiyat mı , süre mi?

Körfez Geçiş Köprüsü'nün 30 Haziran'daki açılışıyla birlikte, Körfez'i aşmak isteyen sürücüler için önemli bir alternatif oluşacak. Özellikle bayram dönemlerinde yaşanan yoğunlaşmaya karşı çözüm sunması beklenen mega yatırımın fiyat handikapı bulunuyor. 35 dolar + KDV olarak açıklanan geçiş ücretinin iyileştirileceği yönündeki haberler ise bugüne kadar netleşmedi. Ancak yüzde 25'lere varacak bir indirim olasılığı halen kulislerde konuşulmayı sürdürüyor.

Feribotla geçişin avantajları
Feribotlarla geçişin sürücüler açısından en cazip yanı ise fiyat avantajı. Osman Gazi Köprüsü'nün otomobiller için120 TL'yi bulan önerisinin karşısında feribotlar 60 TL karşısında geçiş olanağı sunuyor. Bu rakam kamyonlarda 115 TL ve otobüslerde ise 190 TL düzeyinde. Üstelik gidiş dönüş seçimlerinde fiyatlar çok daha uygun hale gelebilecek. Kulislerde konuşulan yüzde 20'lik indirim hayata geçse bile otomobiller için tek geçiş 90, kamyonlar için 170 ve otobüsler için ise 230 TL'lik minimum bedeller uygulanacak. Bu durumda da feribotu tercih edenler fiyat açısından oldukça avantajlı olacak.

Körfez trafiğinde zor seçim: Fiyat mı , süre mi?

Feribot işletmecileri Köprü rekabetine hazır mı?
Körfez Köprüsü ile birlikte Körfez geçişinde önemli bir rekabet sürecine giren İDO da yeni hamleler yapmaya hazırlanıyor. İDO Ortaklarından Akfen Homding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın'ın bugün medyada kendine geniş yer bulan açıklamalarından Feribotların rekabeti, özellikle kamyon ve otobüsler için bir "mola" merkezi olarak  dönüştürmeye başlayacağını anlıyoruz. Yolcuların yemek molasını feribotlarda değerlendirmesi için çalışmaların hızlandığını söyleyen Akın: "30 Haziran'dan itibaren kamyon, otobüs ve binek araç şoförlerine ücretsiz sıcak yemek servisi sağlayacağız..." dedi.