Körfez yatırımcısından 'mülk' atağı

Körfez sermayesinin Türkiye'yedeki gayrimenkul yatırımı 2014'ün ilk 11 ayında 2 milyon metrekare'ye çıktı

Körfez yatırımcısından 'mülk' atağı

Körfez Sermayesi'nin Türkiye'ye yaptığı mülk yatırımı her geçen sene artış gösteriyor. Mütekabiliyet yasasının çıkmasının ardından Türkiye'den çok sayıda mülk edinmeye başlayan Ortadoğulu yatırımcılar, 2014'ün ilk 11 ayında 2 milyon metrekarelik yer satın aldı. Bu rakam 2013'ün bütünün 735 bin metrekare düzeyinde kalmıştı. 

Körfez yatırımcısının gözü İstanbul'da
Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Arap yatırımcınını ağırlıklı olarak İstanbul'a ilgi gösterdiğini belirterek, İstanbul'u Yalova, Sakarya, Bursa, Kocaeli ve Trabzon'un takip ettiğini söyledi. Yazıcı, Arap yatırımcının, 2014'ün ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 oranında artış gösterdiğini belirterek:

Arap yatırımcı Yalova'ya büyük ilgi gösteriyor

'Yatırım yapan kişi sayısı da yüzde 66 arttı. Körfez ülkeleri payının nasıl değiştiğini incelediğimizde 2014 senesinde 2013'e göre yüzde 167 daha fazla yatırım yaptıklarını görüyoruz. Yatırım yapan kişi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 200'ün üzerinde artmış. Körfez ülkelerinin yabancı yatırımcılar içindeki payı yüzde 25'ten yüzde 38'e çıkmış durumda." ifadelerini kullandı.