Körfez’in ilk gün hasılatı 250 milyon dolar

Türkiye’de siyasi ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle durgun günler yaşayan sektörün yüzünü Dubai Cityscape Fuarı güldürdü. Türk gayrimenkul firmaları fuarın ilk gününde 250 milyon dolarlık satış ve rezervasyona imza attı

Körfez’in ilk gün hasılatı 250 milyon dolar

Dünyanın en büyük sıcak satış yapılan gayrimenkul fuarı özelliğine sahip Dubai'de düzenlenen Cityscape Global Türk firmaları Körfez yatırımcısından büyük talep gördü.  Türkiye ekonomisi ve siyaseti nedeniyle satışlarrda durgunluk yaşayan sektörün yüzünü Cityscape güldürdü. Her yıl yaklaşık 4 milyar dolarlık alım-satım anlaşmasının gerçekleştiği Cityscape'de Türkiye’den katılan firmalar yaklaşık 250 milyon dolarlık ön rezervasyona ve satışa imza attı. Ağaoğlu, Maslak 1453'ten bir kuleyi 67 milyon dolara satarak, Türk firmaları arasında fuarın en büyük satışını yaptı. Çalık Gayrimenkul ise Tarlabaşı360 projesine yabancılardan talep aldı. Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin, "Dubaili bir yatırımcı projeden otel için yer bakıyor. Suudi bir yatırımcı ise projeden 50 milyon dolarlık rezidans yatırımı için görüşmede" dedi. Rezervasyon alan diğer firmalar ise yatırımcılarını İstanbul'a çağırıp sözleşme imzalamayı hedefliyor.

Yabancıya satışta kur avanjı

Dubai'de Türk firmalarına bireysel olarak ilginin olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, "Türk firmalarına kaliteli ve seviyeli bir ilgi var. İlginin artmasında kurun yükselmesi de etkili oldu. Çünkü dolardaki yükseliş, yabancı için fiyatlarda bir düşüş sağladı. Örneğin 150 bin dolara alınan bir daire şimdi 100 bin dolara düştü. Bu da avantaj sağladı" diye konuştu.