Köroğlu Dağları'na tesisin önü açıldı

Bolu'da 51 bin 450 hektarlık yeşil alanın "Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm koruma ve Gelişim Bölgesi" olarak ilan edilmesine yönelik karar Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bolu Valisi'nin imara açılan arazi hakkında: "Şehrin toplam ormanının 5'te 1'i bile değil..." sözleri ise tepki çekti

Köroğlu Dağları'na tesisin önü açıldı

Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan 51.5 bin hektarlık yeşil alanı imara açan kanun Resmi Gazete'de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Resmi Gazete yayınının ardından, Bolu Merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık ve Seben ilçelerini içine alan, ayrıca Seben Taşlıyayla Gölü ile Aladağ Göleti kamp alanlarına kadar uzanan yeşil arazinin imara açılması önündeki engeller kalkmış oldu. 

Toplam Orman alanının binde 5'i bile değil
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, söz konusu arazide hayata geçirilmesi planlanan "Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi"nde yer alan orman arazisinin, Bolu'nun toplam ormanlık alanı içindeki payının binde 5'i bile geçmediğini söyledi. Baruş;

"Yapılacak yatırımlarda bu orman değerine zarar verecek herhangi bir şey olmayacak. Yatırım yapacak turizmciler yaptıkları alanın üç katı kadar alanı da ağaçlandıracaklar. Orman varlığına herhangi bir müdahale söz konusu değil." dedi. 

Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
Kartalkaya Kayak Merkezi ile Termal Turizm Merkezi
arasında uzanan 51 bin 450 hektarlık yeşil alan üzerinde hayata geçirilmesi planlanan Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi projesi, geniş bir alanı kapsıyor. Bolu Merkez, Dörtdivan, Bıkrıscık ve Seben ilçelerini kapsayan proje içinde ayrıca Seben Taşlıyayla Gölü ve Aladağ Göleti de bulunuyor. Bölgeye yakın konumda bulunan Gölcük, Aladağ Göksü ve Beşpınarlar Tabiat Parkları da kapsam dışında bırakıldı.