Köroğlu Dağları'na turizm hançeri

Kartalkaya kayak merkezi ile Karacasu termal merkezi arasında kalan ve turizm yatırımları için imara açılan 51 bin hektarlık alanda çalışmalar, devam etmekte olan hukuki sürece rağmen hızlandırıldı.

Köroğlu Dağları'na turizm hançeri

Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm merkezi arasında kalan dev yeşil alanın imara açılmasını öngören ve Ağustos ayında Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi"nde çalışmalar hızlandırıldı. Yetkililer, kış aylarının yaklaşması ve çalışma koşullarının ağırlaşma ihtimaline karşın yol genişletme çalışmalarına yöneldiklerini belirtirken,  Mimarlar Odası'nın projenin yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a yaptığı başvurunun sonucunu beklemeden yapılan ağaç kesimleri tepki çekti. 

 

Köroğlu Dağları'na turizm hançeri

 

Köroğlu Dağları'nın ağacı imara teslim
22 Ağuzüoz 2015 tarihinde turizm yatırımlarını teşvik kapsamına alınan ve imara açılan 51 bin hektarlık dev orman arazisinde yol genişletme çalışmaları kapsamında ağaç kesim çalışmaları hızlandırıldı. Seben Taşlıyayla Gölü ve Aladağ Gölü'nü de içine alan proje kapsamına Bolu Merkez, Dörtdivan, Bıkrıscık ve Seben ilçeleri de alınmış, ancak Gölcük, Aladağ Göksu ve Beşpınarlar Tabiat Parkları da kapsam dışında bırakılmıştı. 

Danıştay kararı beklenmedi
Köroğlu Dağları'nın doğal güzelliklerini imara açan karara dahil olan bölgelerden biri olan Seben Taşlıyayla, milla park statüsünde bulunuyor. Abant Gölünden dört kat daha büyük olan Seben Taşlıyayla gölünün yanı sıra doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Aladağ Göleti'ni de içine alan karara itiraz eden Mimarlar Odası da Danıştay'a iptal davası açmıştı. Ancak karar beklenmeden çalışmalara hız verilmesi ve ağaç kesimine devam edilmesi büyük tepki çekti.