Koruma Kurulu Validebağ kararını açıkladı

Validebağ Korusu'nun yapılaşmaya açılmasına yönelik itirazları görüşen İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü, korudaki kaçak yapıların yıkımına karar verdi

Koruma Kurulu Validebağ kararını açıkladı

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yer alan Validebağ Korusu'ndaki yapılaşma faaliyetlerine yönelik olarak Validebağ Gönüllüleri Derneği tarafından yapılan itirazı görüşen, Çevre ve Şehircilik bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü  başta korudaki kaçak yapıların yıkımı olmak üzere, bir dizi karar aldı. Alınan kararlar içerisinde, Öğretmenevi'nin hemen önünde bulunan mermerlerin kaldırılması da bulunuyor.

1 Numaralı Koruma Kurulu'ndan Validebağ kararı
Validebağ Gönüllüleri Derneği
tarafından hazırlanan dilekçeler doğrultusunda karara ulaşan İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, ilk olarak koruya ilişkin ağaç rölövesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmasını istedi. Mevcut kismi ağaç rölövesiyle, günce ağaç rölövesinin karşılaştırılmasına karar veren Koruma Kurulu. kök boğazı daralttığı belirtilen ağaçların gövde çapının 8 katında az olmamak üzere zeminden arındırılması yönünde görüş bildirdi. 

İzinsiz yapılara yıkım kararı
Komisyon tarafından alınan kararlar içerisinde en dikkat çekici olanı parselde ruhsatsız olarak faaliyetlerini sürdüren çay ocağı ve kış bahçeleri hakkında 2863 sayılı kanunun 16 maddesi uyarınca Belediye tarafından yıkım işleminin yapılması oldu.  

Kurul kararında ayrıca,sert zemin uygulamasının da  İstanbul 2. Bölge Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu tarafından uygun bulunan "Validebağ Adile Sultan Kasrı Çevre Düzenlemesi Tadilat Projesi'ne" uygun olarak yapımı yönünde kar aralındı.