“Kredi faizleri konut alacakları olumsuz etkiler”

Uğur Dumankaya, konut kredisi faiz oranlarındaki artışın banka kredisiyle ev sahibi olacakları olumsuz etkileyeceğini belirtti

“Kredi faizleri konut alacakları olumsuz etkiler”

04 Şubat 2014 / emlakwebtv
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararından sonra yükselen konut kredilerini değerlendirdi. Konut kredisi faiz oranının yüzde 1,15'e yükseldiğini belirten Dumankaya, banka kredisiyle ev sahibi olmayı düşünenlerin maliyetlerin artması nedeniyle bu durumdan olumsuz etkileneceğini ifade etti.

"Konut kredili satışların yerine senetli satışlara dönülebilir”
Bu oranın şu an için sektörü rahatsız etmeyeceğini, ancak daha da artması durumunda firmaların kendi karlarından fedakarlık edip faiz oranını yüzde 1'in altına getirmeye çalışabileceğini ifade eden Dumankaya, şunları söyledi: "Konut kredili satışların yerine senetli satışlara da dönülebilir. Son zamanlarda bizim satışlarımızın yüzde 30'u peşin, yüzde 55'i konut kredisi ve yüzde 15'i de Dumankaya vadeli şeklinde olmuştu. Ama bu yüzde 15'lik oran biraz daha yükseltilebilir. Piyasada likidite azaldığı için sektörde insanları peşin alıma yönlendirecek kampanyalar da yapılabilir. Son 4-5 ayda Türk Lirası'nın yüzde 35 oranında değersizleşmesi yabancılara yapılan satışları artırdı. Son Aralık ayında yabancıya yaptığımız satışlar yüzde 31'e yükseldi. Küresel krizde yüzde 60 büyümüştük. Bu gibi süreçlerde müşteriler daha seçici oldukları için markalı konutlara yöneliyor. Dinamik ekonomi, kentsel dönüşüm, nüfus artışıyla gelen talep ve yabancıların ilgisine bakıldığında Türkiye'nin hala büyük bir potansiyeli var. Henüz doymamış bir ekonomi içerisindeyiz orta ve uzun vadede hiçbir sorun yok. Bu 1-2 aylık dönemde algısal olarak güven bunalımı oluşabilir ama farklı tüketiciler de piyasaya inebilir."