Kredi reformu ekonomideki sorunları çözer mi?

Dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna açıklanan ekonomik önlem paketini değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu: "Ekonominin sorunları taksit sayısını artırarak çözülemez..." dedi.

Kredi reformu ekonomideki sorunları çözer mi?

Kredi kartları, tüketici kredisi ve konut kredisi gibi konularda önemli değişiklikler içeren önlem paketi dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna açıklandı. Yeni dönemde, konut alımında yüzde 75 olan kredilendirilebilme oranı yüzde 80'e çıkarılırken, kredi kartı borçlarının daha uzun süreyle vadelendirilmesi ve tüketici kredilerinin yapılandırılması gibi önlemlere yer verilmişti.

Ekonominin sorunlarını çözmez
Yeni önlem paketi Ana Muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da gündemindeydi. Katıldığı bir televizyon programında alınan önlemleri değerlendiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kredi kartı taksit sayısını 12 aya çıkarmanın, ekonomideki sorunları çözmeyeceğini belirterek:

"Ekonomide ciddi sorunlar var. Bu sorunlar aşılmaya çalışılıyor. Ancak bu sorunları, taksit sayısın artırmakla ya da bazı alacakları uzun süreli takside bağlamakla çözmek mümkün değil..." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin dışarıya karşı imajı kötü
Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin uluslararası ekonomi piyasalarındaki imajının oldukça kötü olduğunu ve özellikle kara para aklama hususunda atılan adımlara rağmen ekonominin rayına oturmadığını belirterek:

"Buna rağmen beklenen olmuyor. Türkiye dışarıya pek iyi bir tablo çizmiyor..." şeklinde konuştu.