Kredi reformunda tehlike çanları: Maliyeti ağır olur

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan kredi reformunu değerlendiren piyasa uzmanları, hanehalkının borçlanma oranındaki artışın, orta ve uzun vadede ağır bir maliyet oluşturacağı uyarısında bulundu

Kredi reformunda tehlike çanları: Maliyeti ağır olur

Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna açıklanan kredi reformu, piyasalarda ani bir hareketlenmeye neden oldu. Tüketici kredileri, kredi kartı faizleri ve konut kredisi peşinat yükünde önemli değişiklikler sunan paketi değerlendiren uzmanlar kısa süreli canlanmanın, çöküşü de beraberinde getireceği uyarısında bulundu. 

Sistem, hanehalkının borcunu artıracak ve  bankacılık sisteminde sorun yaratacak
Uzmanların ilk uyarısı alınan kararın hanehalkı borçlanmasını yükselteceği yönünde. Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erinç Yeldan, atılan adımın kırılgan piyasa ortamıyla birleştiğinde ciddi bir durgunluğa yol açacağını söyledi. Ekonomideki asıl önlemin gelir artışına dayalı bir iç talep canlanması olduğunu söyleyen Yeldan: "Yapay bir talep canlanmasıyla karşı karşıyayız. Bu sorun bankacılık sisteminde de sorun yaracak..." dedi. 

 

Kredi reformunda tehlike çanları: Maliyeti ağır olur

 

Borçlarını zaten ödeyemeyen halka, daha fazla borçlanma şansı
Alınan önlemlerin bankacılık sistemini hareketlendireceğini ve geçici bir dönem için iç talepte canlanma yaratabileceğini söyleyen Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan da, hanehalkı borçluluk oranının yükselmesinin sorun yaratacağını vurguladı. Atakan: "Gelir dağılımımız iyi değil. 4 milyonu aşkın kişi tüketici kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyecek durumda..." şeklinde konuştu. 

Mehmet Şimşek'ten ekonomi yorumu: Durum kötü
Piyasanın geçici bir biçimde canlanmasına yönelik adımların, ekonomideki kötü gidişatın bir ibaresi olduğunu söyleyen uzman görüşü bir tarafa, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldığı bir tv programında ekonomideki durumun pek de iyi olmadığını doğruladı. Şimşek, büyüme hedeflerinin aşağı yönlü revizesinin zorunlu olacağını ve Ekim ayında yeni bir reform seferberliğinin başlayacağını belirterek:

"Tüketici kredileri tahminlerimizden daha fazla yavaşladı ve reel bir düşüş yaşadı. Ekonomideki yavaşlama, darbi girişiminin ardından derinleşti..." şeklinde konuştu.