Kritik pazarlardaki sorunlar Türk müteahhitlerini vurdu

Türkiye Müteahhitler Birliği 2016 yılı gelir rakamları, uluslararası pazardaki kaybın 12.7 milyar dolar seviyesine çıktığını gösterdi.

Kritik pazarlardaki sorunlar Türk müteahhitlerini vurdu

Türkiye Müteahhitler Birliği, 2016 yılına ilişkin gelir rakamlarını açıkladı. Rakamlar Türk müteahhitlerinin uluslararası pazardaki paylarının düşüş eğilimi gösterdiğine dikkat çekti. TMB verilerine göre, 2015 yılına kıyasla kaybedilen değer 12.7 milyar dolar seviyesine, 2013 yılına kıyasla ise 20 milyar dolar düzeyine ulaştı. 

Türk Müteahhitleri uluslararası pazarda kaybediyor

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından yayınlanan yılın ilk İnşaat Sektörü Raporu, Türk müteahhitlerinin yurt dışındaki işlerinden elde edilen kayıplara dikkat çekti. Genel konjontür ve ana pazarlardaki gelişmelerin inşaat sektörünün kaybının ana nedeni olduğuna dikkat çeken raporda, 2016 yılındaki kayıplara vurgu yapıldı. TMB Raporunda:  "Son 10 yıllık dönemde kazanılmış olan hızlı büyüme ivmesi kaybedilmişti. Türk müteahhitlerinin yurt dışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı son 5 yılda 25-30 milyar bandından 2016'da 10.1 milyar dolar bandına geriledi. 

Büyük pazarlarla sorunlar müteahhitleri vurdu

TMB raporunda inşaat sektörünün kayıplarıyla ilgili olarak Libya, Irak ve Rusya gibi kritik pazarlarla yaşanan sorunlar gereçe gösterildi. İkili ilişkilerdeki kötüleşme ve ilgili ülkelerin iç sorunları sonrasında Türk müteahhitlerinin yaptığı işlerin durma noktasına geldiği belirtilirken, diğer taraftan enerj fiyatları ve küresel konjontürün de etkili olduğuna dikkat çekildi.