Krize karşı AB'nin çözümü: Yabancıya konut satışı

2008 yılında başlayan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan AB ülkeleri konut alıcısına oturma izni ve birlik ülkeleri içinde serbest dolaşım hakkı tanıyor

Krize karşı AB'nin çözümü: Yabancıya konut satışı

2008 yılında başlayan finansal krizin etkilerini halen aşmaya çalışan Avrupa Birliği ülkeleri, gözünü yabancıya konut satışını dikti. Yeni stratejisi doğrultusunda AB'ye üye olmayan ülkelerin konut alıcısını cezbetmeye yönelen AB, konut alıcısına aileleriyle birlikte oturma izni ve birlik ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkı sunmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği ülkelerindeki konut fiyatları ise 40 EURO'dan 500 bin EURO'ya kadar farklılık gösterebiliyor. 

Hangi Avrupa ülkesi, konut alıcısına, ne sunuyor?
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Realty-TR Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Elibol'un açıklamaları ışığında hangi Avrupa ülkesinin konut almaya hazırlanan yabancı ülke vatandaşlarına ne sunduğunu sizler için değerlendirdik:

İSPANYA: Avrupa'daki krizin etkilerini hisseden ülkelerden biri olan İspanya, ülkeden 160 bin EURO değerinde gayrimenkul satın alan yabancılara oturum izni veriyor. Bu ülkede yatırımcıya sunulan avantajlar arasında vizesiz seyahat hakkı da bulunuyor.

Krize karşı AB'nin çözümü: Yabancıya konut satışı

PORTEKİZ: Krizden kurtulma adına en az 500 bin EURO değerinde gayrimenkul satın alan yatırımcıya oturum izni verme kararı alan Portekiz, aynı ayrıcalığı en az 10 kişiye çalışma olanağı sunan işyeri yatırımcısına da sunuyor. Portekiz de, konut alıcısına vizesiz dolaşım imkanı sunuyor.

İRLANDA: İrlanda Hükümeti, ülkeden 400 bin EURO'luk gayrimenkul alımı yapan yatırımcıya oturma izmi veriyor.

Krize karşı AB'nin çözümü: Yabancıya konut satışı

YUNANİSTAN: Krizin en ağır biçimde hissedildiği ülkelerden biri olan Yunanıstan, 250 bin EURO'nun üzerindeki alımlara her periyotta bir yenilenmek üzere 5 yıllık oturma izni verecek. 

ALMANYA: Almanya Hükümeti, 250 bin EURO düzeyindeki iş yatırımı ve Alman vatandaşlarına istihdam sağlayan kişilere oturum hakkı veriyor ve bu kişilere vatandaşlık hakkı tanıyor. 

Krize karşı AB'nin çözümü: Yabancıya konut satışı

ABD: Amerika Birleşik Devletleri'nde oturum hakkı için 1 milyon dolar sermayeli bir şirket açmak ya da hükümetin belirlediği bölgelere 500 bin dolarlık yatırım yapmak gerekiyor. Bu kişiler 5 sene sonra da ABD vatandaşlığına geçebiliyor.

KANADA:Kanada'ya 400 bin dolarlık yatırım yapan ve 800 bin dolarlık banka gelirine sahip kişilere vatandaşlık hakkı tanınıyor.