Krize karşı 'B' planı: Altın

Dünya Altın Konseyi Raporu'na göre Türkiye'de yastık altında en az 3 bin 500 ton altın bulunuyor.

Krize karşı 'B' planı: Altın

Dünya Altın Konseyi verilerine göre Türkiye'de yastık altında 3 bin 500 ton altın bulunuyor. Kayıt altına alınamayan 350 milyar TL'nin uyumakta olduğunu gösteren bu rakam aynı zamanda aralarında Yeni Zelanda, Kazakistan, Ukrayna, Kuveyt, Azerbaycan ve Hırvatistan'ın da bulunduğu tam 130 ülkenin her birinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasından daha büyük.

Hane başına 105 çeyrek altın
Yastık altında tutulan altın miktari ile ilgili bir açıklama yapan Altın Çarşı Kurucu Ortağı ve Ceo'su Dr. Ali İlhan Tireli, altının Türk insanı için geleneksel bir yatırım aracı olduğunu belirterek: '

'Eskiden "Kara gün akçesi" olarak adlandırılan yastık altı birikimleri sayesinde Türkiye'de birçok kişi ekonomik krizlere hazırlıksız yakalanmıyor. Özellikle düğün, nişan, sünnet gibi kutlamalarda altın hediye etme alışkanlığı nedeniyle, birçok kişi evinin bir köşesinde, işyerinde, kasasında altın bulunduruyor. Merkez Bankası Ekonomi Notları'nda sadece 1984-2012 arasındaki 29 yıllık periyotta biriken altın stoğu 2.189 ton olarak hesaplanmıştı. Dünya Altın Konseyi'nin Merkez Bankası, TÜİK gibi güvenilir kaynaklardan derlediği rakamlara göre Türkiye'de yastık altı olarak tanımlanan kayıt dışı altının miktarı 3.500 tonu, yani TL bazında yaklaşık 350 milyar TL'yi buluyor. Bir başka ifade ile Türkiye'de 20 milyon 200 bin hane olduğu göz önüne alınırsa hane başına 105 adet çeyrek altına denk geliyor.' dedi.

Altınımızın sadece yüzde 10'unu bozduruyoruz
 Tireli, son günlerde altın fiyatlarındaka artış nedeniyle yastık altındaki altınlarını bozduranların sayısında ciddi bir artış göründüğünü de belirterek: 

'Altın fiyatlarındaki ani yükselişle beraber, birçok kişi altın bozdursa da vatandaşlarımız elindeki altının en fazla %10'nu elden çıkarıyor, tamamını satmıyor. Genelde ellerindeki altının sadece acil ihtiyaçlarını karşılayacak kadarını bozduruyorlar ve geri kalanını birikim amacıyla yastık altında tutmaya devam ediyorlar' diye konuşuyor