KSV’nin kadın ustaları yetişiyor

Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve KSV, “İlk İşim Okullarda Değişim” projesi kapsamında Ankara’da açtığı meslek kursunu işsiz kadınlara düzenledi

KSV’nin kadın ustaları yetişiyor

19 Kasım 2012 / emlakwebtv
AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, 22-23. Dönem Milletvekili ve Kale Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vahit Erdem, Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Karabulut, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) Genel Müdürü Yusuf Kınay ve Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos’un katılımıyla 19 Kasım Pazartesi günü Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile meslek sahibi olan 25 kadın sertifikalarını almaya hak kazandı. “Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursu”nu başarı ile bitiren kadın ustaların ilk işleri ile yeniledikleri Ahiboz İlköğretim Okulu da hizmete açıldı.

Törende konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, iş ve meslek edindirmeye yönelik eğitimlerin önemine dikkat çekerek, inşaat sektöründe atılacak en büyük adımın eğitimli, diplomalı ve sertifikalı işçiler yetiştirmek olduğunu söyledi. Kurstan başarıyla mezun olan 25 kadın kursiyerin aldıkları eğitimi, ekonomiye katkı sağlayan bir hale dönüştürmeleri gerektiğini vurgulayan Akşit, kadınların söz konusu eğitimle sektörde çok başarılı olacaklarını ifade etti. Akşit, inşaat sektöründe, yeterli eğitimi olmayan bir çok kişinin çalıştığını, bu durumun sorunları da beraberinde getirdiğini kaydederek, inşaat sektörüne yönelik eğitim projeleriyle yaşanan sorunların azalabileceğini söyledi. Kadınların yer ve duvar karosu kaplama işini çok iyi yapacaklarına inancını dile getiren Akşit, "Kadınlar, çok özenlidir, dikkatlidir ve zevklidir. Kadınlar bir seramiği yerine koyarken, dantel işler gibi özen gösterir ve emek verir. Ben evimde böyle bir işi yaptıracak olsam kadın seramik ustasını tercih ederim. Fırsat verildiği ve yol gösterildiği zaman kadınların önünde hiçbir şey duramaz. KSV kadınlara istihdam yaratmak ve hayatın zor şartlarına uyum sağlamak konusunda çok güzel bir projeye imza attı." ifadelerini kullandı.

Törende konuşma yapan Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos 2009 yılında başlattıkları “İlk İşim Okullarda Değişim” projesi ile bugüne kadar 254 mezun verdiklerini belirterek “Bugün burada daha önce 50 kadın ustamızın izinden giden 25 tane kadın kursiyerimizi bu eğitimin sonunda sektörümüze fiili olarak dahil ediyoruz. Hepsinin yüzlerinde bunun mutluluğunu ve gururunu görüyorum. Sektörümüz bildiğiniz üzere erkek ustaların yoğun çalıştığı, emeklerini beğenimize sundukları bir sektör. Şimdi 25 kadınımız tüm erkek ustalarımız içinden sıyrılarak, emeklerini estetikle birleştirip yaptıkları işlerde bir sanat eseri çıkaracaklar. Bundan şüphem yok. Zaten erkek kursiyerlerimize göre aldıkları notların yüksekliği de bunun bir göstergesi.” dedi.