Küçük balkonlarda büyük yeşiller

Toplu yaşam alanlarında öne çıkan peyzaj öğelerini kendi balkonlarında da yaşatmak isteyen herkese küçük önerilerimiz var

3 Ağustos 2012 / emlakwebtv – Işılay Çolak

Küçük metrekarelerde fonksiyonelliğin öne çıktığı tasarımlar günümüzde büyük yer tutuyor. Bu tasarımlarda balkonlar da nasibini alarak metrekarelerde küçülmeye gidiliyor. Eğer siz de balkonunuzun yeşili bol olsun isterseniz birkaç önerimiz olacak.
Balkonlarınızda ya da küçük bahçelerinizde dikey bitkilendirme kullanarak daha yeşil hale getirebilirsiniz. Bunun için size üç farklı önerimiz olacak;
Sarılıcı türler ile bitkileme, orman asması, sarmaşık, acem borusu, hanımeli gibi bitkilerle uygulayabileceğiniz bu sistemde küçük bir saksıya diktiğiniz bitkileri, saksının üstüne yerleştireceğiniz ince çıta veya tellere sardırarak, yemyeşil bir duvar elde edebilirsiniz.
Kuraklığa dayanıklı topraklı bitkilerle balkonunuza yeşil katmak için, yapı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz, kapaklı ve çoklu düz duvar saksılarına, bitki toprağı, torf veya zincolit doldurarak dikeceğiniz Sedum, Crassula, Echeveria türleri gibi susuzluğa dayanıklı türlerle, duvara fazla yük bindirmeden, fazla bakım gerektirmeyen yeşil bir duvara sahip olabilirsiniz.
Mevsimlik çiçekler ile renklendirme, su emişi yüksek bir keçenin, üzerinde cepler oluşturacak şekilde katlayıp sabitleyerek ya da çift katlı olarak kullanıp, ön parçada cepler açarak oluşturacağınız bir tablayı öncelikle duvarınıza sabitleyin, su ihtiyacı yakın olan türlerden seçtiğiniz (Hercai menekşe, camgüzeli, sardunya, begonya, yıldız çiçeği vb.) çiçekleri saksılarındaki toprakla birlikte farklı bir keçeye sararak bu ceplere yerleştirin. Sabah ya da akşam keçeyi yukarıdan aşağıya bir miktar suyla ıslatın, işte rengarek bitki duvarınız hazır.
Balkonunuzda keyifli anlar dileriz.