Küçük ilçeye beşinci termik santral onayı

Zonguldak'ın Çatalağzı'nda halen faaliyetlerini sürdürmekte olan üç termik santral bulunuyor. Beldede bir termik santralin inşaatı da devam ediyor. Beşinci termik santral için verilen onay ise sivil toplum örgütlerini tedirgin ediyor.

Küçük ilçeye beşinci termik santral onayı

Zonguldak'ın Çatalağzı beldesi bir termik santral cennetine dönüştü. 8 bin nüfuslu beldede halen faaliyette olan üç ve yapımı sürmekte olan bir termik santrale ek olarak beşinci termik santralinin onaylandığı haberi  vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Çatalağzı'nın alt yapısının termik santraller nedeniyle iflas ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Adnan Akgün: "Bilimsel verilere baktığımızda bölge yeni bir termik santrali kaldıracak durumda değil. Biz artık termik santral istemiyoruz..." dedi. 

Zonguldak'ın bir yıllık kömürü, Çatalağzı'nda bir haftada yakılıyor
Sivil toplum örgütleri de yeni bir termik santralin Çatalağzı'nın bitmesi anlamına geldiğini söyledi. Birgün Gazetesi'nden yer alan habere göre, Zonguldak'ta bir yılda tüketilen kömürü bir haftada harcayan Çatalağzı'nın yeni bir termik santralini kaldıramayacağını belirten Çatalağzı Çevre Koruma Derneği Başkanı Kadir Orhan:

"Yakılan kömür zaten bir çevre kirliliği yaratıyor.  Burada önce insanları fakirleştirip muhtaç hale getiriyorlar. Taktikleri bu. Sonra, ‘Biz sizin bu ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz. İş vereceğiz, aş vereceğiz’ diye insanları kandırıyorlar." ifadelerini kullandı. 

1.500 megavatı geçti
Beşinci termik santralle birlikte Zonguldak'ın bu küçük beldesindeki termik santral kapasitesi 2 bin megavata ulaşacak. Halen faal durumda olan 3 termik santralin toplam kapasitesi 760, yapımı sürmekte olan termik santralin toplam kapasitesi ise 300 megavat düzeyinde. Beşinci termik santralin 660 megavatlık kapasitesiyle bölgenin üretim kapasitesi 1.500 megavat düzeyinin de üstüne çıkacak.