Küçük yatırımcıdan gayrimenkul sertifikasına büyük ilgi

Park Mavera III projesiyle başlayan Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası arzına küçük yatırımcı yoğun ilgi gösterdi.

Küçük yatırımcıdan gayrimenkul sertifikasına büyük ilgi

Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası arzına küçük yatırımcı yoğun bir ilgi gösterdi. Halka arz işlemlerinde konsorsiyum lideri Vakıf Yatırım'ın Genel Müdürü Kemal Şahin, bu arzda medyan talep büyüklüğünün 4 bin 250 TL seviyesinde bulunduğunu belirterek: "Bu da 5.244 yatırımcının yarısının talep büyüklüğünün 4.250 TL’den daha az olduğu anlamına gelmektedir. Bu da küçük yatırımcıların ürüne oldukça yüksek bir ilgi duyduğu sonucuna bizi götürmektedir." ifadelerini kullandı. 

Bireysel yatırımcının ortalama talep büyüklüğü 17 bin TL
Gayrimenkul sertifikalarının en önemli hedeflerinin başında alım gücü düşük yatırımcının büyük çaplı gayrimenkul projelerine sermaye piyasaları üzerinden ortak olabilmelerinin geldiğini hatırlatan Şahin: "Halka arza ilişkin talep sonuçları değerlendirildiğinde; bireysel yatırımcılar tarafından geçilen taleplerin en büyüğünün 1,5 milyon TL, ortalama talep büyüklüğünün ise 17 bin TL seviyesinde olduğu görülmüştür." şeklinde konuştu. Sertifika arzı süresinde 5 bin 244 adet bireysel yatırımcıdan 2 milyon 141 bin 506 adet sertifika talebi gelmiş, bunlardan 5 bin 38 yatırımcının 1 milyon 775 bin 842 adetlik sertifika talebi karşılanmıştı. 

Küçük yatırımcıdan gayrimenkul sertifikasına büyük ilgi

Talebin yüzde 45'i İstanbul'dan

Şahin, gayrimenkul sertifikasına Türkiye'nin her yanınadn talep geldğini ve parasal büyüklük olarak gelen talebin yüzde 55'inin İstanbul dışından geldiğini de belirterek: "Talebin %55’i İstanbul dışından gelmiştir. İstanbul dışında en fazla talep gelen iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Konya ve Muğla olmuştur” dedi.