Küçükçekmece'nin son yeşil alanı imara açıldı

Küçükçekmece'de Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilen 996 bin 113 metrekarelik yeşil alan imara açıldı. Askıya çıkan planlara göre arazi üzerinde yüzde 30 ticaret, yüzde 70 konut inşası gerçekleşecek

Küçükçekmece'nin son yeşil alanı imara açıldı

İstanbul Küçükçekmece'nin en önemli yeşil alanlarından biri daha imara açılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda, daha önce Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilen arazi üzerinde konut+ticaret alanlarından oluşan karma bir proje inşa edilecek. Yüzde 30'u ticaret, yüzde 70'i ise konut olarak uygulanacak proje arazisinin, kent parkı haline dönüştürülmesi planı da böylelikle ortadan kalkmış oldu. 

Küçükçekmece arazisi imar planı

gazetemistanbul.com'da yer alan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar planlarının askıya çıkması ile birlikte arazide hayata geçirilecek projenin ayrıntıları da belli oldu. Küçükçekmece Belediyesi tarafından kent parkına dönüştürülmesi planlanan arazi üzerinde inşa edilecek yeni projede iş merkezi, alışveriş merkezi,ş otel, motel, finans kurumları, rezidans ve bankaların yanı sıra 3 tane de cami hayata geçirilecek. Toplam büyüklüğü 996 bin 113 metrekare olan dev arazide ortalama yapı yoğunluğu 1.44 olarak saptandı. 

2009 yılında Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilmişti

2009 yılında yaılan 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Planı'nda üniversite alanı statüsü olarak Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilen plan kapsamında, farklı fakültelerin buraya toplanması planlanmıştı. Üniversite ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında 11 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen protokol ile birlikte Halkalı, Nişantaşı ve Bahçelievler yerleşkelerinin TOKİ'ye devri gerçekleşti. 

Küçükçekmece'ye karşı Maltepe Kenan Evren Kışlası

Söz konusu arazinin devri ile birlikte T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı da Marmara Üniversitesi'ne Maltepe'deki Kenan Evren Kışlası arazisini verdi. Devir teslimlerinin ardından Küçükçekmece arazisi de Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na satıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ve sonrasındaki Uygulama imar planı değişiklikleri ile plan 17 Temmuz 2017 tarihinde askıya alındı. 

Şehir parkı planı tarihe karıştı

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise arazinin kent parkına dönüşmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Bölgenin Üniversite alanı olduğunu, ancak mülkiyetin Küçükçekmece Belediyesi'ne ait olmadığı için bu planı hayata geçiremediklerini dile getiren Karadeniz:  "Tüm Küçükçekmece halkı burada kent parkı olsun arzu ediyordu. Ama mülkiyet bize ait olmadığı için sonuç bizim istediğimiz gibi olmadı. Devlete kaynak gerekiyor. Bu tür arazilerin farklı biçimde değerlendirilmesiyle de kaynak yaratılıyor. Bunu doğal karşılamak gerek. Ama benim görüşüm bu arazinin bölge parkı olması yönündedir..." şeklinde konuştu.

İBB Meclis üyelerinden tepki

İBB ve Küçükçekmece Belediye Meclis Üyesi Erhan Aslaner de Küçükçekmece'de betonlaşma etkisi yaratacak adımı eleştirerek: "Küçükçekmece  yoğun bir betonlaşma ve ranta kurban ediliyor. İlçede Kanarya mezarlığı Nükleer Araştırma Merkezi dışındaki tek boş alanın inşaata açılması Küçükçekmece'ye betondan bir hançer sokulması anlamına geliyor..." deedi.