Kula Mensucat tesisleri Ziraat Bankası'nın oldu

İzmir'de 1930'lardan itibaren tekstil sektöründe faaliyet gösteren "Kula Mensucat"a ait tesisler İzmir 5'inci İcra Dairesi tarafından satışa çıkarıldı. Ziraat Bankası 117 milyon TL'ye, tesislerin yeni sahibi oldu

Kula Mensucat tesisleri Ziraat Bankası'nın oldu

1930'lu yıllardan itibaren testil sektöründe faaliyet gösteren Kula Mensucat tesislerin İzmir 5'inci İcra Dairesi tarafından gerçekleştirilen satışta 116 milyon 926 bin TL'ye Ziraat Bankası'nın oldu. Kula Mensucat'tan alacaklı konumda bulunan Ziraat Bankaıs, 33 dönümlük arazi üzerinde yer alan fabrika, düğün salonu ve küçük bir korudan oluşan arazinin yeni sahibi oldu. 

Kula Mensucat tesisleri satıldı
Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre satışa yalnızca Ziraat Bankası katılım gösterdi. 3 ayrı parselden 2'si için 116 milyon 926 bin TL öneren Ziraat arazinin sahibi olurken, 3. parsel için de 25 aralık tarihinde yeni bir satış işlemi gerçekleştirileceği öğrenildi. 3. parsel için 312 milyon TL değer biçildiği açıklandı.

1930'lu yıllarda İzmir Kula'da dokuma işine giren Sait Çolak tarafından kurulan Kula Mensucat, fabrikanın 1951 yılında İzmir'ın Bayraklı ilçesine taşınmasıyla atılım yaptı. Çolak'ı vefatının ardından 1986 yılında şirketlerin satışı gerçekleşti. Antalyalı Eyilik ailesi tarafından satın alınan ve birkaç sene içerisinde yeniden ayağa kaldırılan Kula Mensucat'ın işleri 2000'li yılların başında bozuldu. 2001 yılında, 21 kez yer aldığı İstanbul Sanayi Odası En Büyük 500 Sanayi Kuruluş Listesine 319. sırada giren firma, bundan sonra faaliyetlerine son verdi.