Kuleli Askeri Lisesi Suudilere mi satıldı?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL uygulaması sürerken, askeriyeye ait gayrimenkullerin akıbeti belirsizliğini koruyor

Kuleli Askeri Lisesi Suudilere mi satıldı?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tüm ülke çapında yürütülen soruşturmalar sürerken, askeriyeye ait taşınmazların ne olacağı sorusu belirsizliğini koruyor. İki gün önce Cumhuriyet Gazetesi'nde Silahlı Kuvvetler'e ait taşınmazların ne olacağı sorusunu dile getiren Hazal Ocak imzalı bir haber yayınlanmıştı. Ancak çok daha çarpıcı bir bilgi, parlamentohaber.com tarafından dile getirildi. İddiaya göre, Kuleli Askeri Lisesi Binası, borç yükü karşılığında Suudi Arabistan Kralı'na satıldı.

Kuleli Askeri Lisesi Suudilere mi satıldı?

 

Kuleli 4 yıl önce satıldı iddiası
Parlamentohaber.com'un bu iddiası, dün Cumhuriyet Gazetesi tarafından gündeme taşındı. Haberde, OHAL kapsamında yeniden düzenlenen Silahlı Kuvvetler nizamnamesi ve kapatılan askeri okullar gelişmesi ile birlikte, İstanbul'un en değerli arazisine sahip olan Kuleli Askeri Lisesi'nin arazi ve binasının Suudilere satışının gerçekleştiği yinelendi. Parlamentohaber'i kaynak gösteren Cumhuriyet, bu satışın günümüzden tam 4 yıl önce, bir diğer ifadeyle 2012 yılında gerçekleştiği bilgisini paylaştı. Bu satışla birlikte ekonomiye önemli oranda bir sıcak para girişi de sağlanmış oldu. 

Askeriye'ye ait diğer taşınmazlar
Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan Hazal Ocak imzalı habere göre, belirsizliğini koruyan askeriye arazileri arasında, Heybeliada Deniz Lisesi, Tuzla sahilinde yer alan Deniz ve Hava Harp Okulları, Kartal'da yer alan İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı arazisi ve GATA'ya ait değerli arazi ve binalar da yer alıyor.