Kulemista, maksimum güvenlik için Doka'yı seçti

Kozyatağı'nda inşaatına başlanan Kulemista projesi, iş ve işçi güvenliğini Doka ile sağlama kararı aldı. Mista A.Ş. tarafından hayata geçirilen 75 metrelik kulede Doka Xclimb 60 Koruma perdesi kullanılıyor

Kulemista, maksimum güvenlik için Doka'yı seçti

Eyvan Holding girişimi olan Mista İnşaat tarafından Kozyatağı'nda nişa edilen Kulemista, iş ve işçi güvenliği ile verimlilik sağlamak amacıyla Doka'nın Xclimb 60 Koruma Perdesi'ni tercih etti. 

Kulemista iş ve işçi güvenliği için Doka'yı tercih etti
Kozyatağı'nda 20 kat ve 75 metre yükseklikte inşa edilen Kulemista projesinde Doka tercih edildi. Doka'nın Xclimb 60 Koruma Perdesi sağladığı boşluksuz kaplama sayesinde her yükseklikte güvenli çalışma imkanı sunuyor. Sürekli binaya göre yönlendirildiği için kule vinçlerinin çalışamadığı yüksek rüz hızlarında dahi tırmanma işlemini hızlı ve güvenli biçimde gerçekleştirmeye olanak veren sistem, ayrıca yüksek güvenlik hissiyle de yüksek üretkenlik imkanı tanıyor. 

Kulemista, maksimum güvenlik için Doka'yı seçti

Koruma perdesi zorunluluğu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 Temmuz itibarıyla uygulamaya alınan tebliğ doğrultusunda binaların yapı yaklaşma mesafesi içinde bulunan kısımlarına komple koruyucu perde kapatması zorunluluğu getirilmişti. Zorunluluk daha çok gökdelenler gibi yüksek katlı yapılarda tercih edilirken, koruma perdelerindeki standarlaşma ile birlikte düşük katlı yapılarda da kullanılmaya başlandı.

Koruma perdelerinin ön montajını kendisi gerçekleştiren ve bu hizmetle firmaya büyük maliyet avantajı sunan Doka, sistemin hidrolik yapısı sayesinde de katın tamamlanmasıyla üst kata otomatik tırmanma imkanı veriyor. Böylece vinç kapasitesinden de tasarruf sağlanmış oluyor. 

Firma Bilgisi: Doka
Proje Bilgisi: Kulemista