Kültür Bakanı Avcı: AKM'nin yerine opera binası yapılacak

AKM binasının yıkımı ve yerine AVM yapılacağı yönündeki haberleri yalanlayan Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "Böyle bir şey söz konusu değil. Yeni bir opera binası yapılacak oraya..." dedi.

Kültür Bakanı Avcı: AKM'nin yerine opera binası yapılacak

İstanbul Taksim'in simge binalarından Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkımı ve yerine ne yapılacağı eksenindeki tartışmalar Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın bugün yaptığı açıklama ile yeni bir boyut kazandı. Avcı, mevcut binanın yerine yeni bir opera binasının inşa edileceğini söyledi.

AVM yok, opera binası var
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tartışmalara konu olan Taksim Atatürk Kültür Merkezi-AKM binasının yıkılacağı ve yerine ne yapılacağı yönündeki sorulara açıklık getirdi. Avcı, sorunlu binanın yerine İstanbul'a yakışır bir bina inşa edileceğini de belirterek:

"İstanbul'a yakışır bir opera binasının yeniden projelendirilmesi ve yapılması gerekiyor ki, biz de bu çalışmalara başladık..." dedi.

Kültür Bakanı Avcı: AKM'nin yerine opera binası yapılacak

İTÜ raporunun gösterdiği: AKM binasından hayır gelmez
İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan raporun da AKM binasının kullanımına ilişkin sorunları ortaya koyduğuna değinen Avcı, AKM binasının yerine Alışveriş Merkezi-AVM yapılacağı yönündeki söylentileri de yalanlayarak:

"Öyle bir şey söz konusu değil. Orada yeni bir opera binası inşa edilecektir..." şeklinde konuştu.