Kur artışından önce son çıkış

Konut sektörü, inşaat malzemelerinin büyük çoğunluğunun ithal olması nedeniyle yüksek fiyat sıçramalarına maruz kalabilir. Uzmanlar, yatırımcıyı hızlı davranmaya çağırıyor

Kur artışından önce son çıkış

Konut sektörü, dövizdeki artışla birlikte Eylül-Ekim döneminde fiyat artışlarına sahne olabilir. Uzmanlar, malzemenin büyük çoğunluğunun ithal olmasından kaynaklanan döviz artışının bu döneme yansıma ihtimali üzerinde durarak, yatırımcıyı hızlı davranmaya davet ediyor

Sonbahar'da konuta zam gelir mi?
Gayrimenkul uzmanları ithal ürün kullanımının yüzde 60-70'ler seviyesinde bulunduğu kimi projelerde yılbaşına kıyasla yüzde 20'leri gören kur artışının Sonbahar'da konut zammına neden olacağını belirtiyor. Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, kurlarda yaşanan aşırı yükselişin, TL grafiği açısından umut verici olmadığına dikkat çekerek:

Ocak ayında 2.30 seviyelerinde olan dolar, bugünlerde 2,75 bandını gördü. Burada yüzde 20’ye yakın ciddi bir artıştan söz ediyoruz. Bu artış, kullandığı ürünlerin büyük çoğunluğu ithal olan inşaat sektöründe, ev almak isteyenleri gelecek dönemde zorlayabilir" dedi. 


İnşaat firmalarının ellerinde Temmuz-Ağustos dönemini çıkarabilecek malzeme stoğunun bulunduğunu belirten Yıldızhan, malzemeye gelen artış ellerinde stokları biten firmaların zam yapmasına neden olacağını belirtti. Yıldızhan:

"İnşaat sektöründe boyadan, plastik doğramaya; asansörden, demire kadar çok farklı ithal kalemler var. Dolardaki yükseliş, mevcut ekonomik durum ve benzeri süreçleri göz önüne aldığımızda Eylül-Ekim gibi konut fiyatlarına zam gelmesi kaçınılmaz olacak. Bizim önerimiz, ev almak isteyenlerin ellerini çabuk tutması yönünde. Yaz dönemindeki uygun koşullar ve cazip kampanyaları kaçıranlar sonbaharda büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir.” şeklinde konuştu. 

Firma Bilgisi: Elit Yapı