Kuraklık var, suyu kesebiliriz!

Dışişleri Bakanlığı Irak ve Suriye'den gelen "Türkiye su kaynaklarını kesiyor" açıklamasına yanıt verdi: "1961'de beri en kurak seneyi yaşıyoruz."

Kuraklık var, suyu kesebiliriz!

5 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin 1961'den bu yana en kurak senesini yaşadığını açıkladı. Suriye ve Irak'tan gelen Türkiye'nin Fırat Nehri'nin suyunu kısmen keserek azalttığı iddialarına yanıt veren Dışişleri Bakanlığı'ndan "Türkiye, ciddi kuraklık sorununa rağmen ve son 12 ayda barajlarına dolan doğal su miktarı ortalama 297 m3/s iken, Fırat Nehri’nden aynı dönemde Suriye ve Irak’a ortalama 599 m3/s su bırakmıştır" açıklaması yapıldı.

Suyu kontrollü vereceğiz
Açıklamada önümüzdeki dönemlerde su bırakma oranında 'gereken miktar' vurgusuyla dikkat çeken Bakanlık, iklim koşulları ve kuraklığa bağlı olarak, bırakılan su miktarında bazı dönemlerde azalma yaşanabileceğini söyledi. Suriye ve Irak'ta yaşanan su sıkıntısının nedenlerine de değinilen açıklamada, "Öte yandan, Suriye ve Irak’ta yaşandığı ileri sürülen su sıkıntısının, anılan ülkelerde kısıtlı su kaynaklarının israf edilmesinden, ayrıca, çatışan tarafların bu kaynaklar üzerinde hakimiyet kurma ve suyu kendi amaçları doğrultusunda kullanma mücadelesinden kaynaklandığı da unutulmamalıdır" ibaresine yer verildi.