Kurbağalıdere'de artık hayat başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kurbağalıdere'ye saatte bin 200 metreküp temiz deniz suyunun basıldığını söyledi.

Kurbağalıdere'de artık hayat başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköylüler için yılan hikayesine dönen Kurbağalıdere'ya artık saatte bin 200 metreküp temiz deniz suyunun basılmaya başlandığını söyledi. Kadıköy'de Yoğurtçu Parkı'nın bulunduğu noktada denize dökülen Kurbağalıdere, ıslah çalışmaları sayesinde büyük ölçüde temizlendi. Topbaş, "Kurbağalıdere'de artık hayat başladı. Dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru Kurbağalıdere ıslah çalışmaları tamamen bitmiş olacak" dedi. Böyleve Kurbağalıdere kısmen mavi renge kavuşurken, kıyılarında ise yavru balıklar görülmeye başlandı. Topbaş, İstanbul'un sorunlarından birinin Kurbağalıdere de dahil olmak üzere dereler olduğunu söyledi. Geçmişte atık su kanalları olmadığı için 'yakınınızdaki ırmak ve dereleri kanallara bağlayabilirsiniz' yönünde kararlar çıkartıldığını belirten Topbaş, Kurbağalıdere'nin de bu şekilde kirlenen derelerden biri olduğuna dikkat çekti. 

Derelere atık bağlanmasın
Topbaş, ıslah yapılan derelerde sadece yağmur suyu akmasını hedeflediklerini belirterek, derelere hiçbir şekilde evsel atık veya sanayi atıkları bağlanmaması gerektiğini söyledi. İstanbul'da bazı derelerde çok daha ileriye yönelik çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Topbaş, derelerin etrafında yürünebilen, güzelliğinin yaşandığı yerler haline getirilmeye çalışıldığını ifade ettii. Cendere deresinin de bu yönde düzenlenmesi için Güney Koreli bir mimarla çalışıldığını, Ayamama ve diğer derelerin de kenarında yürünebilen oturulan, keyif alınan bir hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu güna kadar 300 kilometre dereyi ıslah ettiklerini söyleyen Topbaş, Devlet Su İşleri Genel Müdürülüğü'nün de İstanbul'da ciddi anlamda dere ıslahı yaptığını anlattı.