Kurbağalıdere'nin suyu metro tüneline hapsedilecek

Kadıköy'ün merkezinden Marmara'ya dökülen ve son günlerde köpürme şeklindeki biyo-kimyasal aktivite ile ülke gündemine oturan Kurbağalı Dere'nin ıslahı için önemli bir proje geliştirildi. Proje kapsamında Kurbağalıdere, metro tüneline benzer bin alana hapsedilecek

Kurbağalıdere'nin suyu metro tüneline hapsedilecek

Kadıköy'ün en merkezi yerinden akan ve çevre yaşamı için büyük tehlike arz eden Kurbağalıdere'yi ıslah edecek proje için yakında çalışmalara başlanacak. Proje kapsamında metro tüneli inşaatlarında kullanılan Tünel Sondaj Makinası ile kanal açılacak ve kapalı kanal yardımıyla kötü koku saçan atık sular kontrol altına alınmış olacak. 

Kadıköy Belediye Başkanı'ndan Büyükşehir Meclisi'ne
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçen ayki meclis toplantısında gündem dışı söz olarak, Kurbağalıdere ve şehir yaşamı için içerdiği tehlikeleri anlatan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, 3.5 kilometrelik dere ıslah hattının 3 yıldır bitirilemediğine dikkat çekmişti. Kadıköy'ün bürokrasi tarafından özellikle ihmal edildiğini belirten Nuhoğlu: 

"Çalışmalar bu sebeple yapılmıyor. Bu meclis konuya el atmalıdır. Çok basit bir sorun ama çalışmalar çok yavaş ilerliyor. Kadıköy bu kirliliği hak etmiyor..." dedi. 

Çalışmaların yüzde 90'ı bitti
Atık su ve yağmur sularının kolektör hattına alınarak yeraltından akışını yapacak TBM çalışmalarına başlandı. Çalışmalar kapsamında dere bakanında biriken ve kötü kokuya neden olan atıkların, kanala temiz su pompalaması ve temizleme çalışmalarına katkı yapması hedefleniyor. Şu ana kadar yürütülen çalışmalarda 1094 kamyon çamurun çıkarıldığını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dere ıslah çalışmaları 2015 yılının sonuna kadar süreceğini söyledi.