Kurbağalıdere'ye otel için onay çıktı

Salı Pazarı ile Fenerbahçe Stadyumu arasında kalan 3 bin metrekarelik alana otel için gerekli imar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Kurbağalıdere'ye otel için onay çıktı

Etrafa yaydığı kötü koku ve bir türlü tamamlanamayan ıslah çalışmaları ile Kadıköylülerin tepkisini çeken Kurbağalıdere bu kez gündeme otel inşaatı haberleri ile oturdu. Kadıköy Salı Pazarı ile Fenerbahçe Stadyumu arasında kalan yaklaşık 3 bin metrekarelik alana otel yapımını öngören plan değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.  İmar planları yapılacak itirazlar için 26 Temmuz'a kadar 1 ay süreyle askıda kalacak.

Otelin ayrıntıları belli oluyor
Otel yapımı ile gündeme gelen arsa üzerinde inşaat yoğunluğu 2 emsal olarak belirlenirken, projenin yer altında en az 4, yer üstünde ise 12 kat şeklinde hayata geçirileceği belirtiliyor. Sauna, hamam, havuz ve yemekhane gibi tesislerin ilk iki katta yer alacağı Otel'de otopark ihtiyacının ise 2. bodrum katlarında karşılanması bekleniyor. Yer altı katları ise emsale dahil edilmeyecek. 

Tescilli yapı sorunu
Diğer taraftan, halen Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının yönlendirildiği merkez olarak kullanılan Salı Pazarı ile Fenerbahçe Stadyumu arasında kalan arazide bir de tescilli yapı yer alıyor. Kayıtlara göre bu yapı yıkılmış durumda; bununla birlikte temelleri halen görülebiliyor. Bu durumda da inşaatın başlayabilesi için Kadıköy sınırları içinde yer alan kültür varlıkları ya da tarihi eserlerin gözetiminden sorumlu 5 No'lu Koruma Kurulu'nun da izin vermesi gerekiyor. 

Dere yatağı üzerine 12 katlı otel
Otel projesi ve imar planlarındaki değişiklikle ilgili bir diğer önemli sorunu ise, Dere Yatağı'na yapılacak 40-50 metre yüksekliğindeki binanın sağlamlığı oluşturuyor. Uzmanlar, dere yatağının sağ ve sol tarafından 25'er metre genişliğindeki "dere mutlak koruma" bandının bulunması gerektiğine de dikkat çekerken, riskli bir zemine otel yapımına izin veren Bakanlık kararını da eleştiriyor.