Küresel yatırımın yüzde 45'inin altında Türkiye imzası

Dünya Bankası, Altyapı Projelerine Özel Sektör Katılımına ilişkin verileri dünya kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada Türkiye'nin küresel yatırımın yüzde 40'ını absorbe ettiği vurgulandı

Küresel yatırımın yüzde 45'inin altında Türkiye imzası

Dünya Bankası'nın veri tabanında yer alan "Altyapı Projelerine Özel Sektör Katılımı" verileri dünya kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan yazılı açıklamada, 2015 yılı içinde Türkiye'nin 44.7 milyar dolarlık 7 proje ile finansan açıtan çıta yükselttiğine dikkat çekildi. Diğer taraftan, ulaştırma sektöründeki ik anlaşma ile birlikte geçen yıl, küresel yatırımın yüzde 40'nın absorbe edildiğine vurgu yapıldı. Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada Üçüncü Havalimanı ve Gebze-İzmir Otoyolu projesi ile Kolombiya, Peru, Filipinler ve Breziyla gibi ülkeleri geride bıraktığına vurgu yaptı. 

Küresel yatırımda Türkiye'nin payı
Söz konusu iki mega anlaşmadan ilkinin, 35.6 milyar dolar bedelli 3. Havalimanı ve diğerinin de 56.4 milyar dolarlık Gebze-İzmir Otoyolu projesi olduğuna dikkat çeken Dünya Bankası, küresel yatırımlarda ise 2015 yılı içinde önceki yıla kıyasla büyük bir değişikliğin yaşanmadığı belirtildi. Bu dönemde gerçekleştirilen yatırım bedeli 111.6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, en temel artış yüzde 72 ile güneş enerjisi yatırımlarında kaydedildi. 

Küresel yatırımın yüzde 45'inin altında Türkiye imzası

Türkiye'nin ardından Kolombiya
2015 yılının en fazla yatırım yapan ilk 5 ülkesi arasında ilk sırada gelen Türkiye'yi Kolombiya'nın takip ettiğini açıklayan Dünya Bankası, ilk 5 ülke sıralamasında Peru, Filipinler ve Brezilya'nın bulunduğuna da dikkat çekti.