Kurtköy’de konut fiyatları yükselişe geçti

Sabiha Gökçen Havalimanı ile yıldızı parlayan Kurtköy’de, yeni konut projelerinin de etkisiyle metrekare fiyatları 4 bin lirayı buluyor

Kurtköy’de konut fiyatları yükselişe geçti

17 Ağustos 2012
Son dönemin dikkat çekici gelişim alanı Pendik –Kurtköy’de konut projeleri açısından büyük bir canlılık yaşanıyor. Yeni projelerin inşasıyla adından sıkça söz edilmeye başlanılan bölge, Sabiha Gökçen Havaalanı’nın genişletilmesi ve İleri Teknoloji Geliştirme Parkı (İTEP) gibi makro ölçekli projeler ile hızlı bir gelişim sürecine girdi.
Projelerin duyurulması ve İTEP’in inşaatına başlanması ile birlikte özellikle arsa fiyatlarında hızlı artışların yaşandığı bölgede, Teknopark Projesi, yaratacağı istihdam ve bölgeye çekeceği nüfus ile Kurtköy’ün gelişimi açısından en önemli unsurlar arasında yerini alıyor.
E5 ve TEM otoyollarına kolay erişimin sağlanması, Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın mesafede olması, deniz ulaşımı imkânı, metro projeleri ve konumlanan üniversiteler nedeni ile Kurtköy, yeni konut yatırımlarının da ilgi odağı olmaya devam ediyor.
Ayrıca “Avrupa’nın en büyük fuar ve kongre merkezi” konsepti ile planlanan bir proje de, Kurtköy gayrimenkul piyasasını hareketlendiren unsurlar arasında yerini alıyor.
Stüdyolar ağırlıkta
Bölgenin İstanbul’un en planlı ve düzenli gelişim gösteren alanlarından olduğunu belirten Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, bölgenin yapılaşma sürecinin devam ettiğini belirterek, “Başlangıçta kooperatif eliyle yerel halka konut üretiminin gerçekleştirildiği bölge, son dönemde yüksek sosyal donatılı, lüks malzeme ve işçilik kalitesine, değişik mimari konsept ve tasarıma sahip yapılaşmalar gözlemleniyor” dedi.
Hedef kitlenin özellikle havaalanı ve inşaat aşamasında olan Teknopark çalışanları ile Sabancı ve Okan Üniversiteleri öğrencileri olarak belirlenmesi sonucu konutların ağırlıklı olarak stüdyo, 1+1 ve 2+1 daireler şeklinde tasarlandığını aktaran Çekici, bölgedeki konut üretimin orta ve üst gelir grubuna yönelik olduğunu belirtti. Tanınmış inşaat firmalarının bölgedeki faaliyetlerine devam ettiğini ifade eden Çekici, “Mimari konsept ve tasarımları ile dikkat çeken birçok projenin bulunduğu bölgede metrekaresi 4 bin lirayı bulan projeler bulmak mümkün” diye konuştu.
Ticari birim yetersiz
Home ofis mantığıyla dizayn edilen bazı projelerde ise fiyatların geliştirilen diğer projelere nispeten değişiklik gösterdiğini anlatan Çekici, “Tüm bunlara ek olarak önemli bir konut gelişim alanı olan Kurtköy’de günlük ihtiyacı sağlayacak ticari birimler konusunda eksiklikler olduğunu vurgulamakta yarar var”
dedi.
‘Projeler hızla satılıyor’
Bölgenin Anadolu Yakası’ndan değil Avrupa Yakası’ndan da ciddi oranda talep aldığını belirten Çekici, şunları söyledi: “Bölgede hem orta ve orta üst gelir grubuna yönelik konut arzının yüksek olması, hem de inşaatı yakın zamanda tamamlanmış, halihazırda inşaat süreci devam eden ve projelendirme aşamasındaki konut projelerinin varlığı sebebiyle ciddi bir konut adedinin varlığına rağmen,  projelerin satış hızları çok yüksek. Kurtköy’e ilgi gösteren konut alıcılarının içinde dikkat çekici oranda yatırımcı bir grup olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Proje Bilgisi: Köy