Kuşadası sarsıntısı daha büyük bir depremin habercisi mi?

Bu sabah saatlerinde merkez üssü Kuşadası Körfezi olarak açıklanan 4.7 büyüklüğündeki deprem korku ve paniğe neden oldu. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Ercan, sarsıntının daha büyük bir depremi habercisi olduğunu iddia etti

Kuşadası sarsıntısı daha büyük bir depremin habercisi mi?

Bu sabah saatlerinde merkez üssü Kuşadası Körfezi olarak belirlenen sarsıntı halk arasında korku ve paniğe neden oldu. Depremin ardından boyutları 1.7 ila 2.8 arasında yaklaşık 7 deprem daha meydana geldi. Richter ölçeğine göre şiddeti 4.7 olarak belirlenen sarsıntıyı değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan da, söz konusu hareketliliğin daha büyük bir depremin habercisi olduğunu iddia etti. 

Daha büyük bir deprem yolda mı?
Sabah saat 04.30 sularında meydana gelen depremin Büyük ve Küçük Menderes'in çöküntü kırıklarının uzantısı üzerinde oluştuğunu söyleyen Prof. Dr: Ercan, artçı depremlerin de 3 dolayında ve en az 7 gün boyunca sürmesinin beklendiğini söyledi. Ercan, bu boyuttaki sıcak su çıkışlarının kırığın diri olduğu ve daha büyük bir deprem üretmek için gerildiğini göstermekte olduğunu da belirterek:

"Tüm Ege gergin bir durumda. Türkiye ve Yunanıstan ya da adalarını baz alan bir merkezde orta büyüklükte bir depremin yaşanması şaşırtıcı olmaz..." ifadelirini kullandı.

Depremle yıkılan medeniyetler kuşağı
Açıklamasında bölgedeki deprem hareketlerinin geçmişte çok sayıda medeniyeti vurduğunu da hatırlatan Ercan: "Büyük Menderes çöküntüsü yaklaşık 200 km uzunluğunda bir çanaktan oluşuyor. Son 120 yılda önemli sarsıntılara tanıt olundu..." şeklinde konuştu.