Kuşadası'nda inşaat yasağı başladı

Kuşadası'nda turizm sezonunun açılması ile birlikte inşaat faaliyetlerine de kısıtlama getirildi

Kuşadası'nda inşaat yasağı başladı

Kuşadası'nda turizm sezonunun açılması ile birlikte inşaat faaliyetlerine de kısıtlama getirildi. İnşaatlarda çalışmalar devam ederse cezai işlem uygulanacağı bildirildi. 

Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, her yıl yaz sezonunda uygulanan inşaat kısıtlamasını 8 maddelik bir tebligat ile duyurdu. 15 Ekim tarihine kadar uygulanacak olan inşaat yasağına ilişkin tebligat ise şöyle; 

''Turistik tesis ve yerleşim bölgesi etkileşim alanı dışında kalan yerlerdeki inşai faaliyetler için belediyemize başvuru yapılacak, başvurular mahalinde incelenerek yerli ve yabancı turizmi hiçbir şekilde etkilemeyecek yerler için Belediyemizce gerekli izin verilebilecek.  İlçe sınırları dahilinde izin verilmeyen bölgelerde hafriyat yapılması ve taşınması yasak. Her türlü kırıcı, delici, sıva makinesi, şap makinesi ve bunun gibi gürültülü inşaat faaliyetleri yapılmayacak. Belirlenen alanların dışında kalan beton ve hafriyat şirketleri, Belediye'ye dilekçe ile başvurarak gerekli izinleri almaları halinde faaliyette bulunabilecek. Tüm inşaatların görünen bütün cephesi, komple uygun bir malzeme ile giydirilecek. İnşaatın etrafı temizlenecek, her türlü inşaat malzemeleri parsel içine alınacak. İnşaatta tüm güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışanların kullanacağı gerekli tüm ekipmanlar şantiyede bulundurulacak. İnşaat mahalli etrafı (parsel sınırlarınca) 2 metre yüksekliğinde tahta perde veya uygun malzeme ile çevrilecek. Tüm inşaatlarda tanıtım tabelası konulacak ve gerekli tüm bilgiler yazılacak"

Kuşadası'nda yazın inşaat yasağı 

Tebligata göre, turistik tesis ve yerleşim bölgesi etkileşim alanı dışında kalan faaliyetler için Kuşadası Belediyesi'ne başvuru yapılacak. Yapılan incelemeler sonucunda ise izin verilecek. İzin verilmeyen bölgelerde hafriyat taşınması yasak olacak ve ilçe sınırları dışında kalan bölgeler için Kuşadası Belediyesi'nden izin alınacak. İzin verilen inşaatların dış cephesi uygun malzemeler ile giydirilecek, inşaat malzemeleri parsel içine alınacak. Etrafları temizlenecek ve gerekli tabelalar konulacak.