Kuveyt’ten Teknik Yapı’ya milyarlık teklif

İstanbul Tuzla’da 5 bin konutluk Evora İstanbul projesine devam eden Teknik Yapı’nın kapısını Kuveytliler çaldı. Kuvetli yatırım fonu Teknik Yapı ile İstanbul’da proje gerçekleştirmek istiyor

Kuveyt’ten Teknik Yapı’ya milyarlık teklif

18.12.2013 / Posta Gazetesi 

Kuveytli yatırım fonu,Teknikyapı’nın Tuzla’da Emlak konut GYO ile birlikte hayata geçirdiği Evora İstanbul’a benzer bir projeyi İstanbulda birlikte gerçekleştirmek için Teknik Yapı’ya teklifte bulundu.  Kuveyt’te düzenlenen Gayrimenkul Fuarı’nın öncesinde Teknik Yapı’nın İstanbul’daki Holding binasına gelerek görüşmelerde bulunan Kuveytli yatırımcılar, yaklaşık bir milyar dolarlık projeyi Teknik Yapı ile birlikte hayata geçirmek için Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım ile görüştü.
Umut Durbakayım, Tuzla’daki Evora İstanbul gibi her çözümü kendi içinde sunun bir proje için görüşme yapıldığını söyledi. Proje için ulaşımı kolay ve denize yakın bir bölgeyi tercih ettiklerini aktaran Durbakayım, “Fon yetkilileri yaklaşık 5 bin konutluk Evora İstanbul gibi çok büyük bir projenin 30 ayda tamamlanması ve yaşama hazır hale gelmesinden etkilendiler. Görüşmemizde bu projenin aynısını bizimle birlikte yapabilir misiniz dediler” diye konuştu.

Körfez’e özel tasarım
Durbakayım, Kuveytlilerin projenin hem batılı yaşam tarzına hem de Doğu kültürüne hitap edecek özelliklere sahip olmasından etkilendiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Projeyi biz hazırlayacağız. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere Doğu kültürüne uygun daire tipleri ve sosyal donatıları kendileri belirtecek. Körfez ülkelerinde projenin tanıtım ve pazarlamasını kendileri yapacaklar. 2014’ün ortalarına kadar projenin ana hatlarının belirlenmesi için çalışmalar başlayacak. Mütekabiliyet yasasının tam işlerlik kazanmasına bağlı olarak sözleşmenin imzalanması için çaba harcıyoruz”

Fonlar gayrimenkule yöneldi
Uluslararası piyasalarda sıcak paranın giderek büyük risk taşımasını gerekçe gösteren Kuveytli yatırım fonunun temsilcileri, özellikle gelişme gösteren ve uluslararası piyasalarda direkt yatırım konusunda cazip hale gelen Türkiye’yi tercih ettiklerini vurguladılar. Türkiye’deki mütekabiliyet yasasına bağlı olarak gayrimenkul edinmenin kolaylığının da bu kararlarında etkili olduğunu belirten Fon yöneticileri, İstanbul’da büyük bir projeyi Teknik Yapı ile birlikte hayata geçirme isteklerini de açıkladılar. 

Firma Bilgisi: Teknik Yapı