KUYAŞ 2014’TE YENİ PROJELERE İMZA ATACAK

Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları A.Ş., 2014 yılında yeni projeler için kolları sıvadı. Şirket, bu yıl 30 milyon dolarlık Altın Saklama Merkezi’nin inşaatına başlayacak

KUYAŞ 2014’TE YENİ PROJELERE İMZA ATACAK

18 Haziran 2014 / Posta Gazetesi

Gayrimenkul projeleri geliştirmek üzere 9 yıl önce kurulan Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. (Kuyaş) bölünerek gayrimenkul yatırım ortaklığı oluşumu çalışmalarını da başlattı. Kooperatif olarak doğan ve bugün halka açık bir şirket haline gelen Kuyaş, bu gelişimiyle Türkiye’de bir ilke imza atmıştı. Kuyaş şimdi de Türkiye’nin sayılı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarından birine sahip olmak üzere hazırlıklarını hızlandırıyor. 2014 yılında gayrimenkul projelerine odaklanan Kuyaş, İstanbul’da hayata geçirilecek iki yeni projenin daha hazırlıklarını sürdürüyor. Kuyaş’ın hisse senetleri 2012 yılından bu yana önce SIP’de sonra da İkinci Ulusal Pazar’da işlem görüyor.

Kuyaş’ın bölünerek Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurma hedefi ve yeni projeleriyle ilgili olarak düzenlenen toplantısında konuşan Kuyaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner,  şirketin bugün sahip olduğu arsalar üzerinde iddialı projeler gerçekleştirirken, bir yandan da kentsel dönüşüm gibi orta vadeli hedefler için adımlar attığını söyledi. İstanbul'da "finans ve prestij proje alanı" olarak belirlenen Basın Ekspres Hattı üstünde yer alan Kuyumcukent, İstanbul Vizyon Park Ofis ve Merkez Plaza Blokları projelerine imza attıklarını anlatan Sait Erdal Metiner; “Projelerimizde yaşam başlarken, Merkez Bankası Avrupa Vezne Merkezi, Merkez bankası ve Borsa İstanbul Takasbank Saklama Merkezi, Loomis Para Taşıma Şirketi, Altın Antreposu ve İstanbul Altın Rafinerisi ve Kuyumculuk sektörünün ileri gelen firmaları binamıza taşınmıştır” dedi.

30 milyon dolarlık proje geliyor

Kuyaş’ın aynı bölgede biri 8 bin 500, diğeri de 4 bin 500 metrekare olmak üzere iki arsaya daha sahip olduğunu anımsatan Sait Erdal Metiner, her iki arsa üzerinde yine iddialı projelere başlayacaklarını açıkladı. Sait Erdal Metiner; “4 bin 500 metrekare olanın üzerinde geliştirdiğimiz projeye 2014 yılının ilk yarısı dolmadan başlayacağız. Türkiye'de bir ilk olacak Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi ve bünyesindeki ‘Altın Saklama Merkezi’ni burada hayata geçireceğiz. Borsada işlem görenlerin altınların saklanabileceği özel kasa dairelerinin olacağı bir yapı hizmete sunulmuş olacak” dedi. 2015 sonunda Borsa İstanbul / Altın Saklama Merkezi'ni burada faal hale getirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekleyen Metiner, “2015’te teslim edeceğimiz projemizin 30 bin metrekarelik satılabilir alanı var. 8 bin metrekarelik alanı ise şimdiden Borsa İstanbul’a sattık. Projemizin yatırım değeri 30 milyon dolar ” dedi.

İstanbul’a konut yatırımları

İstanbul’da konut yatırımları gerçekleştirmeyi planlayan Kuyaş, bu kapsamda TOKİ ve özel şirketlerle görüşmelerini sürdürüyor. Şu ana kadar 500 milyon dolarlık yatırım yapan Kuyaş’ın portföyünde 72 milyon dolar+KDV’lik satılabilir gayrimenkulleri bulunuyor.  

Firma Bilgisi: Kuyaş
Proje Bilgisi: Yeni Proje