Kuyaş yeni projeleri hayata geçirmeyi planlıyor

2014 yılında gayrimenkul projelerine odaklanan Kuyaş, İstanbul’da hayata geçirilecek iki yeni projenin daha hazırlıklarını sürdürüyor

Kuyaş yeni projeleri hayata geçirmeyi planlıyor

17 Haziran 2014 / Emlakwebtv
Gayrimenkul projeleri geliştirmek için hayata geçirilen Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. 2014 yılında yeni projelere odaklandı. Şirketin bu yıl gerçekleştireceği projeler arasında Türkiye’nin ilk altın saklama merkezi de bulunuyor. Gayrimenkul projeleri geliştirmek üzere 9 yıl önce kurulan Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. (Kuyaş) bölünerek gayrimenkul yatırım ortaklığı oluşumu çalışmalarını da başlattı. Kooperatif olarak doğan ve bugün halka açık bir şirket haline gelen Kuyaş, bu gelişimiyle Türkiye’de bir ilke imza atmıştı.Kuyaş şimdi de Türkiye’nin sayılı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarından birine sahip olmak üzere hazırlıklarını hızlandırıyor. 2014 yılında gayrimenkul projelerine odaklanan Kuyaş, İstanbul’da hayata geçirilecek iki yeni projenin daha hazırlıklarını sürdürüyor. Kuyaş’ın hisse senetleri 2012 yılından bu yana önce SIP’de sonra da İkinci Ulusal Pazar’da işlem görüyor.

Kuyaş’ın bölünerek Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurma hedefi ve yeni projeleriyle ilgili olarak düzenlenen basın toplantısına Kuyaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner ile Kuyaş Genel Müdürü Ahmet Çilesiz ve şirket yöneticileri katıldı. Ahmet Çilesiz Kuyaş’ın 1988 yılında fiziken bir kooperatif olarak kurulan şirketin bugüne kadar geliş serüvenini özetlerken, Sait Erdal Metiner de yeni projeleri ve bölünerek Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurma hedeflerini aktardı.

Toplantıda konuşan Kuyaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, şirketin bugün sahip olduğu arsalar üzerinde iddialı projeler gerçekleştirirken, bir yandan da kentsel dönüşüm gibi orta vadeli hedefler için adımlar attığını söyledi. İstanbul'da "finans ve prestij proje alanı" olarak belirlenen Basın Ekspres Hattı üstünde yer alan Kuyumcukent, İstanbul Vizyon Park Ofis ve Merkez Plaza Blokları projelerine imza attıklarını anlatan Sait Erdal Metiner; “Projelerimizde yaşam başlarken, Merkez Bankası Avrupa Vezne Merkezi, Merkez bankası ve Borsa İstanbul Takasbank Saklama Merkezi, Loomis Para Taşıma Şirketi, Altın Antreposu ve İstanbul Altın Rafinerisi ve Kuyumculuk sektörünün ileri gelen firmaları binamıza taşınmıştır” dedi.

Altın Saklama Merkezi faaliyete başlayacak
Kuyaş’ın aynı bölgedebiri 8 bin 500, diğeri de 4 bin 500 metrekare olmak üzere iki arsaya daha sahip olduğunu anımsatan Sait Erdal Metiner, her iki arsa üzerinde yine iddialı projelere başlayacaklarını açıkladı. Sait Erdal Metiner;“4 bin 500 metrekare olanın üzerinde geliştirdiğimiz projeye 2014 yılının ilk yarısı dolmadan başlayacağız. Türkiye'de bir ilk olacak Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi ve bünyesindeki ‘Altın Saklama Merkezi’ni burada hayata geçireceğiz. Borsada işlem görenlerin altınların saklanabileceği özel kasa dairelerinin olacağı bir yapı hizmete sunulmuş olacak.

Çok önemli nitelikleri olan, stratejik böyle bir bina ülkemizde ilk kez hayata geçiriliyor. 2015 sonunda Borsa İstanbul / Altın Saklama Merkezi'ni burada faal hale getirmeyi amaçlıyoruz. Böylece Kuyumcukent lokasyonu, İstanbul’un Avrupa yakasındaki finans merkezine dönüşme aşamasında çok önemli bir aşamayı daha tamamlamış olacak” şeklinde konuştu.Ayrıca konut yatırımları da planladıklarını belirten Metiner, bu çerçevede TOKİ ve Özel şirketler ile de iletişim halinde olduklarını söyledi.

Kuyaş artık bir gayrimenkul yatırım şirketi
Kuyaş’ın artık bir gayrimenkul yatırım ve inşaat şirketi olduğuna dikkat çekenMetiner, aktifinde bulunan arsaları amacına en uygun ve karlı biçimde değerlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Metiner; “Biz bölünerek GYO kurma konusunda çalışmaları başlatma ile ilgili genel kuruldan ön yetkiyi almıştık. Bu konuda çalışmalar ve araştırmalar başlatılmış olup, uygunluk sağlandığı zamanda bu adımın da atılması için gelecek genel kurullarımızda pay sahiplerimiz bilgilendirilerek gereği yapılacaktır” diye konuştu. Sait Erdal Metiner sözlerini şöyle sürdürdü;“Kuyaş’ın ayrıca bölünerek Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketi kurması halinde; bu yatırım şirketi de halka açılmış olacaktır. Halkın güvenini kazanmış bir şirket ve yatırım aracı olarak Kuyaş’ın ulusal ve uluslararası iş piyasalarındaki tanınırlığı, prestij ve kredibilitesi artacaktır.

Firma Bilgisi: Kuyaş
Proje Bilgisi: Yeni Proje