Kuzey Irak'ta inşaat faaliyetleri durdu

TÇÜD Genel sekreteri Veysel Yayan, Kuzey Irak'ta inşaat faaliyetlerinin devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi

Kuzey Irak'ta inşaat faaliyetleri durdu

23 Haziran 2104/Emlakwebtv
IŞİD İşgaliyle birlikte Kuzey Irak'ta yaşanmaya başlanan siyasi ve askeri hareketliliğin Türkiye ekonomisine kestiği fatura yavaş yavaş belli oluyor. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, Irak'ın bütününe yönelik çelik ihracatının bütünüyle durduğunu belirterek, bu koşullarda inşaat faaliyetlerinin devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi. "Türk firmaları inşaat devam etmeyi riskli buluyor" diyen Yayan, bölgeye yönelik çelik ihracatının da son 2 ayda büyük bir azalma eğilimine girdiğini söyledi.

Geçen yılın aynı dönemine göre son iki ayda yaşanan düşüş oranını yüzde 8 olarak açıklayan Yayan, Kuzey Irak hariç ülkenin bütününe yönelik ihracatın bütünüyle durduğunu söyledi. Yayan, K. Irak'ın toplam ihracat içindeki payını da yüzde 20-25 olarak açıklarken: "Irak'ın bütün bölgelerine ihracatımız durdu" dedi.

Geçen yıla ait toplam 15.8 milyar dolarlık çelik ihracatının yüzde 14'ünün Irak'a gerçekleştiğini hatırlatan Yayan, ABD'ye yapılanın 3 katı, 28 Avrupa ülkesine yapılanın ise hemen hemen aynı miktarı olduğunu belirterek bu durumun sektörü büyük darbe vurduğunu belirtti.