Kuzey Irak'ta zarar büyük

Kuzey Irak'ta faaliyetlerini sürdüren inşaat şirketlerinin çoğunda çalışan tahliyesi gerçekleşti. TMB, yalnızca Basra bölgesindeki bazı işlerin halen devam ettiğini açıkladı

Kuzey Irak'ta zarar büyük

Türkiye Müteahhitler Birliği(TMB), Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Türk inşaat firmalarının çalışmalarının büyük oranda durduğunu açıkladı. Türk şirketlerin yalnızca bu sene, 1 milyar dolara yakın bedeli olan 22 proje aldığını belirten TMB, Dünya Gazetesi'nden İbrahim Ekinci'ye yaptığı açıklamada, bu firmaların çoğunda işlerin durdurulduğunu açıkladı. Irak'ta faaliyet gösteren 43 firmanın 4.5 milyar dolar değerindeki toplam 70'e yakın projenin çoğunda çalışan tahliyesinin gerçekleştiğini vurgulayan TMB: ' Sadece Basra bölgesindeki bazı işler halen devam ediyor.' dedi. 

Ekonomi Bakanlığı tarafından Irak'ta iş yapan firmalardan derlenen bilgilerle oluşturulan zarar listesine değinen TMB, Irak'ta 43 Türk firmasının 70'e yakın proje üzerinde çalıştığını ve bu projelerin toplam büyüklüğünün yaklaşık 4.5 milyar dolar dolayında olduğunu açıkladı. TMB açıklamasında: 'Son dönemde Irak’ta meydana gelen olaylar neticesinde ülkenin özellikle Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar, Bağdat ve Basra kentlerinde ortaya çıkan ciddi güvenlik sorunları ülkede faaliyet göstermekte olan Türk firmaları açısından büyük risk oluşturmaya başladı.' ifadelerini kullandı.

Türk şirketleri yeni fırsatları takip edecek
TMB 1975 yılından bu yana Türk müteahhitlerin bölgede gerçekleştirilen 825 projeye imza attığını açıklayarak: 'Bu projelereni bedelleri 20.9 milyar doları aşmıştır.  Türk müteahhitlerin rekabet üstünlükleri arasında Irak’ta 40 yıldır faaliyet göstermişlikleri nedeniyle yerel koşulları yakından tanımaları ve güçlü ilişkiler kurmuş olmaları önemli bir yer tutmaktadır. Tüm bunların farkında olan ve Irak’ı hem tarihsel hem de yapısal özellikleri ile iyi tanıyan Türk inşaatçılar pazara olumlu bakmaya ve konjonktür elverdiği ölçüde yeni fırsatların takipçisi olmaya devam edeceklerdir.' şeklinde konuştu.