Kuzey Marmara'da 'agaçsız' dönüşüm

Geçtiğimiz günlerde güncellenen Google Maps, 3. Köprü ve bağlantı yolları inşaatının yarattığı ağaç tahribatını gözler önüne serdi

Kuzey Marmara'da 'agaçsız' dönüşüm

Üçüncü Boğaz Köprüsü ve bağlantı yollarının yapımı tüm hızıyla sürerken, şehrin son hali, Google tarafından görüntülendi. Son görüntülerde dev projenin yarattığı tahribat gözler önüne seriliyor. 

2.5 Milyon ağaç mı kesilecek?
Çevre Örgütleri, 3. Köprü ve bağlantı yolları inşaatı için 2.5 milyon ağacın kesileceği tahmininde bulunurken, yola dönüşecek orman alanının 16 milyon metrekare olacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak 30 Ocak'ta konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Üçüncü Köprü inşaatları için 2 bin 542 hektar izni bulunduğunu açıklamıştı. Eroğlu, kesilen her ağaç için 5 katı kadar ağaç dikileceğini açıklamıştı. 

3. Köprü için 2.5 milyon ağacın kesileceği tahmin ediliyor

Bakan Eroğlu:'Kaç ağaç kesilecek bilmiyorum'
Yine Aralık ayı içerisinde, CHP Milletvekili Umut Oran'ın, Kuzey Marmara Otoyolu ve Üçüncü Köprü gibi mega projeler kapsamında kaç ağaç kesildiğine ilişkin 'soru önergesi' için söz alan Orman ve Su İŞleri Bakanı Veysel Eroğlu, şu anda net bir rakam verilemeyceğini belirterek: 'Projeler tamamlanınca net rakam verilebilir.' demişti..

Köprü, bağlantı yolları ve kuleler Google haritasında
İstanbul haritasını yenileye Google Maps, bağlantı yolları ile birlikte Üçüncü Köprü Projesinin tüm detaylarını da gösteriyor.  Haritada Üçüncü Köprü'nün 300 metreyi aşan ayaklarının yanı sıra, tünel ve geçitleri de gösteriyor. 59 metrelik genişliği, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan köprü, 320 metrelik yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü olma özelliğini taşıyacak.