Kuzey Ormanları küçülmeye devam ediyor

İstanbul Valiliği, Ağaçlı ve Işıklar köylerinde yapımı gündeme taş ocakları hakkında ÇED gerekli değildir kararı verdi. Taş ocakları için 46 hektarlık ormanlık alan yok edilecek

Kuzey Ormanları küçülmeye devam ediyor

3. Havalimanı ve 3. Köprü gibi mega projeler ile milyonlarda ağacın yok edildiği Kuzey Ormanları her geçen gün küçülmeye devam ediyor. Son olarak Eyüp'ün Ağaçlı ve Işıklar Köyleri'ne yapımı gündeme gelen iki taş ocağı tesisi için harekete geçen doğa savunucularına rağmen, İstanbul Valiliği, "ÇED Gerekli Değildir" kararı aldı. Tesislerin 46 dönümlük orman arazisi üzerinde tahribata neden olması bekleniyor.

Üçüncü Havalimanı'nın yapımında kullanılacak
İstanbul'un Eyüp ilçesine bağlı Ağaçlı ve Işıklar köylerinde hayata geçirilmesi planlanan taş ocakları için ön hazırlıklar yavaş yavaş tamamlanıyor.Tamamı orman arazisi üzerine projelendirilen taş ocaklarından çıkarılacak dolgunun da 3. Havalimanı yapımında kullanılması bekleniyor. Projelerle ilgili olarak önce bitkisel toprak tabakasının kazınarak yok edileceği ve bunu takiben de maden ocakları çalışmalarına başlanacağı vurgulanıyor. Söz konusu ocaklardan yılda 15 milyon tonluk malzeme çıkarılacağı, bunun 390 bin tonluk kısmının da kırma eleme tesisine gönderileceği tahmin ediliyor.

Yıkım sürüyor: Ağaçlı bitme noktasına geldi
Kuzey Ormanları'nda yaratılan tahribat ve sürdürülen mega projeler, bölge köylerinde ise yaşamı durma noktasına getirdi. Doğa savunucuları, Ağaçlı Köyü'nde neredeyse hiç ağacın kalmadığı dikkat çekerek, mega projelerin geriye dönüşsüz bir tahribat yarattığını vurguladı.